• BIST 1.351,590
 • Altın 495,22
 • Dolar 8,5800
 • Euro 10,0850
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C

Yurt dışından gelen umut

Yurt dışından gelen umut
​Çeşitli kan hastalıkları başta olmak üzere, tedaviye yanıt vermeyen veya tekrarlayan lösemi hastalarının tedavisinde allojenik kemik iliği nakli büyük önem taşıyor.

Allojenik kök hücre nakli yapılacak hastalarda aile içinden uygun donör bulunamadığı durumlarda akraba dışı tarama yapılarak uygun donör bulunabiliyor. Bu yıl 19 Eylül tarihinde dünyada kutlanacak olan “Dünya Kemik İliği Donör Günü”dolayısıyla Anadolu Sağlık Merkezi Kemik İliği Nakli Merkezi Direktörü ve Hematolojik Onkoloji Uzmanı Profesör Doktor Zafer Gülbaş, aile içinde uygun donör bulunamadığı durumlarda başvurulan akraba dışı verici taramalarında nasıl bir yol izlendiğini anlatıyor.

 

 

Kemik iliği nakli olması gereken hastaların aile içinde doku grubu tam uyumlu, uygun bir vericisi olmadığı zamanlarda dünyada mevcut olan tüm doku bankalarında akraba dışı verici taraması yapılabiliyor. Böylece hastaya uygun donörü bulmak kolaylaşıyor. Dünyada bu yıl 19 Eylül’de kutlanacak olan “Dünya Kemik İliği Nakli Donör Günü”kapsamında Anadolu Sağlık Merkezi Kemik İliği Nakli Merkezi Direktörü ve Hematolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Gülbaş akraba dışı verici taramaları hakkında bilgi veriyor. Prof. Dr. Zafer Gülbaş, “Ailesinde uygun donör bulunamayan ve kemik iliği nakline ihtiyacı olan hastalar için ülkemizde bulunan tarama merkezleriyle birlikte bir hayli zor ve dikkat gerektiren akraba dışı verici tarama ve kök hücre nakli süreci hızlandırılıyor” diyor.

 

Tüm dünyada doku taraması yapılabiliyor

Vücut savunma sisteminin temel amacının kendisine yabancı gelecek cisimleri ayırmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülbaş, “Vücutta kendinden olmayanı tanımayı sağlayan bir sistem olan Human Leucocyte Antigen (HLA) sistemi, bir kişinin doku tipini oluşturur. Doku gruplarında 10/10 veya 9/10 uyum koşulu allojenik kök hücre nakli; aile içi ve akraba dışı yarı uyumlu akrabadan nakil olarak sınıflandırılıyor. Aile içi allojenik nakilde hastanın kendi kardeşleri, kuzenleri, ebeveyni ya da çocuklarından toplanan kök hücreler; Akraba dışı allojenik nakilde ise hasta ile akrabalık ilişkisi olmayan bir donörden (akraba dışı donör) toplanan kök hücreler hastaya naklediliyor” diyor.

Ulusal tarama 10 günde tamamlanıyor

Akraba dışı tarama sürecinin başlatılması için öncelikle ilik nakli yapılması planlanan hasta için doldurulması gereken bazı başvuru evrakları olduğuna dikkat çeken Gülbaş, “Bu evraklar hazırlandıktan sonra zaman kaybetmeden Kemik İliği Nakli Vaka Yöneticisi tarafından kemik iliği donör bankasına gönderiliyor ve tarama başlatılıyor. Öncelikle Türkiye’deki kemik iliği bankalarındaki kayıtlı gönüllü verici listeleri taranarak hastanın doku grubuna uygun verici olup olmadığı araştırılıyor.

Yurdumuzda yeni yapılanma olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde TÜRKKÖK adlı ulusal kemik iliği dönör bankası kuruldu. Bu bankada donör sayısı her geçen gün artıyor ve ulusal tarama için bu merkeze de İstanbul Tıp Fakültesi ve Ankara Tıp Fakültesi Kemik İliği donör bankalarının yanı sıra istemde bulunuyoruz. Ulusal taramada uygun donör bulunamazsa kemik iliği bankası tarafından uluslararası kemik iliği bankalarıyla irtibata geçilerek onların kayıtlarında bulunan gönüllü vericiler arasında hastanın doku grubuna uygun verici adayı araştırılıyor. Kemik iliği bankası, uluslararası tüm kemik iliği bankalarından gelen hasta için en uygun olabileceği düşünülen verici adaylarından oluşan listeyi kemik iliği merkezimizle paylaşıyor. Ulusal tarama süreci genellikle tarama başvurusunun yapılmasından sonraki ilk bir hafta veya 10 gün içerisinde tamamlanırken, uluslararası tarama süreci genellikle 3-4 hafta içinde sonuçlanıyor. Ancak donör adaylarının ileri tetkiklerinin yapılması, doğrulanması ve sonuçlanması ortalama üç ay sürüyor” diyor.

Kök hücreler aynı gün naklediliyor

Olumlu sonuç alınan donör taramasının ardından en uygun olacağı düşünülen nakil tarihleri belirlenerek hastanın nakil gününden 5 ile 8 gün öncesinde hastaneye yatırıldığını belirten Gülbaş, “Tarama süreci boyunca hasta ve yakınları, gerekli olan tüm aşamalarda Kemik İliği Nakli Vaka Yöneticisi tarafından bilgilendiriliyor. Donörden kök hücre toplama işlemi, donörün bağlı bulunduğu kemik iliği bankasında ve belirlenen nakil gününde yapılıyor. Toplanan kök hücreler aynı gün içinde, özel çantalara konularak, bu iş için özel eğitilmiş kuryeler aracılığıyla kemik iliği merkezine ulaştırılıyor ve aynı gün içinde hastamızın kök hücre nakli gerçekleştiriliyor” diyor. 18 - 55 yaş arası, en az 50 kg ağırlığındaki her sağlıklı kişinin kök hücre vericisi olabileceğini söyleyen Gülbaş, gönüllü kök hücre vericisi olmak için kemik iliği bankalarına ya da TÜRKKÖK’e başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300