• BIST 1.431,780
 • Altın 494,98
 • Dolar 8,5250
 • Euro 10,0800
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 34 °C

Türkiye'de ve Dünyada Emzirmeye Bakış_Lansinoh 2015 Uluslararası Emzirme Araştırması

Türkiye'de ve Dünyada Emzirmeye Bakış_Lansinoh 2015 Uluslararası Emzirme Araştırması
Türkiye'de ve Dünyada Emzirmeye Bakış_Lansinoh 2015 Uluslararası Emzirme Araştırması
 

30 yılı aşkın süredir annelere, bebeklerini daha uzun süre emzirebilmeleri için gerekli ürünleri ve desteği sunan Lansinoh, 1-7 Ekim emzirme haftasına özel olarak, Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2015 sonuçları ile farklı ülkelerin ve kültürlerin emzirmeye bakışını ilginç verilerle ortaya koyuyor.

 

Anneler Emzirmenin Önemini Bilseler de Emzirme Süreleri İle İlgili Hedeflerini Gerçekleştirmekde Zorluklar Yaşıyorlar

 

İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Kolombia, Kanada, Meksika ve Türkiye olmak üzere 10 ülkede,18-45 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan 13.519 anne ve hamilenin katıldığı araştırmada anneler, emzirme süreleri, toplum içinde emzirmeye yaklaşımları, emzirirken yaşamış oldukları zorluklar, sağlık profesyonellerinin emzirmedeki yeri ve çalışırken emzirme gibi konularda görüşlerini yansıtıyor. Bu sonuçlar, dünya genelinde emzirme konusunda farklılıkları ortaya koyarken, diğer yandan da emzirmenin ne kadar önemli ve evrensel olduğunu gösteriyor.

 

Aşağıda Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2015 sonuçlarına dair ayrıntılı bilgileri, basın bültenlerini ve ilgili infografikleri bulabilirsiniz.

 

Yazılarınızda Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2015 sonuçlarına da yer verme fırsatınız olursa çok memnun oluruz.

İdeal ve Gerçekleşen Emzirme Süreleri

Tüm dünyada anneler emzirmiş olsalar da olmasalarda bir bebeği beslemenin en doğru yolunun emzirmek olduğunu düşünüyorlar. Bunun yanı sıra anneler her zaman emzirme süresi konusunda belirledikleri hedeflerine ulaşamayabiliyorlar. Annelerin %75’e yakını bebeklerin en az 6 ay ve üzerinde emzirilmesi gerektiğini düşünürken, gerçekte sadece %62’si bu kadar süre emzirebiliyor. Türkiye’de ise emzirme süreleri birçok ülkenin oldukça üzerinde. Türk annelerinin %82’si bebeklerin ideal olarak 6 ay ve üzerinde emzirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bunun gerçekleştirebilen annelerin oranı ise %68. 6-12 ay arasında emzirebilen annelerin oranı %32, 12-24 ay arasında emzirebilen annelerin oranı %31, %5 ise 2 yıldan fazla bebeğini emzirdiğini belirtiyor. Örneğin Fransa’da bebeğini bir yıldan fazla emzirebilen annelerin oranı sadece %10.

 

 

 

 

 

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü İle Beslenme Oranları

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra da 2 yaşına kadar, ek gıdaların yanında anne sütüyle beslenmesini öneriyor. Türkiye’de emzirme süreleri diğer ülkelere göre uzun olsa da; ilk altı ay bebeğini sadece anne sütü ile besleyen annelerin oranı %26. Bu oran araştırmaya katılan ülkelerin ortalamasında %27.

Bebeklerine formül süt (hazır mama) veren annelerin sadece %49’u bunu doktorunun tavsiyesi ile gerçekleştiriyor. Doktor tavsiyesi dışındaki en büyük etken ise annelerin süt üretmi ile ilgili problem yaşadıklarını düşünmeleri.

 

 

Emzirme Konusunda Yaşanan Korkular ve Zorluklar Tüm Ülkelerde Ortak

Emzirme konusunda annelerin endişeleri ve yaşadıkları zorluklar tüm ülkelerde ortak. En büyük endişe bebeklerini sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği kadar uzun süre emzirememek ve başlangıçta bebeğin göğsü uygun şekilde kavrayamaması. Yaşanılan en genel zorluk ise emzirmeye başlangıçta yaşanlan ağrılar ve gece yarısı emzirmek için uyanmak.

 

Araştırmaya katılan tüm ülkelerde anneler “emziremeseydiniz kendinizi suçlu hissedermiydiniz?” sorusuna büyük çoğunlukla evet derken, sadece Alman anneler’in çoğunluğu “hayır” diyor.

 

 

Toplum İçerisinde Emzirmek En Çok Türkiye’de “Yanlış” Bulunuyor

Emzirme ile ilgili birçok deneyim ortak olsa da, konu toplum içerisinde emzirmeye gelince ülkeler arasındabu konuya bakışta önemli farklılıklar var. Tüm ülkelerin genelinde toplum içinde emzirme %38 oranında “tamamen doğal”, %32 oranında “utandırıcı”, %27’si “kaçınılmaz” bulunurken, yanlış bulanların oranı sadece %3. Türkiye’de ise toplum içinde emzirmeyi tamamen doğal bulanların oranı %37 iken, araştırmaya katılan ülkeler arasında toplum içerisinde emzirmeyi %23 ile en yüksek oranda “yanlış” bulan ülke Türkiye.Anneler en çok seyehat ederken ve alışveriş sırasında emzirmekte zorlanıyorlar.


 

Türkiye’de Çalışırken Emzirmek

Emzirme döneminde işe geri dönülmesi emzirmeyi zorlaştıran en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkmasına rağmen; Türkiye’de çalışan annelerin emzirme süreleri, araştırmaya katılan ülkelerin genelindeki çalışan annelerin emzirme sürelerinin oldukça üzerinde. Türkiye’de 6-12 ay arasında emzirmiş annelerin oranı %31 (ortalama), bu oran çalışan annelerde %34. Bir yılın üzerinde emzirmeyi başarabilmiş annelerin oranı ortalamada da, çalışan annelerin özelinde de %36. Buna karşılık araştırmaya katılan diğer ülkelerin ortalamasında bir yıldan fazla emzirmeyi sürdürebilen çalışan annelerin oranı ise sadece %17.


 

Türkiye’de çalışan annelerin %53’ü anne sütünü işyerinde sağmak ve saklamak için uygun ortamın olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra emziren annelerin sadece %45’i günlük 1,5 saatlik süt izinlerini uygun şekilde kullanabileceğini belirtirken, yarısından fazlası işlerinin yoğunluğu, yöneticisinin tutumu, iş yerine belirli saatlerde servisle ulaşması gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu izni kullanamadığını belirtiyor.

Derya İşçioğlu; Lansinoh Türkiye Pazarlama Müdürü “Türk anneleri emzirme konusunda oldukça azimli. Özellikle çalışan annelerin emzirme süreleri giderek uzuyor. İş yerlerinde anne sütü sağmak için gerekli koşulların iyileştirilmesi bu konuda kritik önem taşıyor.”


 

 

Sağlık Profesyonellerinin Desteği

Türkiye’de annelerin %67’si emzirme konusunda sağlık profesyonellerinden yeterli bilgiyi ve desteği aldığını düşünüyor. Bu oran araştırmaya katılan ülkelerin arasında en yüksek %76 ile Kolombia’da, en düşük ise %55 ile Kanada’da.

 

Lansinoh 2015 Uluslararası Emzirme Araştırması Basın Bülteni 

 

 

Lansinoh hakkında:

Lansinoh, 1984 yılındaki kuruluşundan bu yana 30 yılı aşkın emzirme uzmanlığı ile, annelerin daha uzun süre emzirebilmeleri için gerekli ürün ve desteği sunmaktadır.

Annelerin bebeklerini daha uzun süre emzirebilmeleri için, birçok ürün geliştiren markanın ürün portföyünde; dünyanın en saf ve en güvenli meme ucu kremi Lansinoh HPA® Lanolin, göğüs pompaları, göğüs pedleri, süt saklama poşet ve şişeleri, göğüs ucu çıkarıcı, sıcak soğuk göğüs terapi pedleri ve bebeklerin peristaltik emme hareketini uygulayabildikleri ve sonrasında emzirmeye dönmelerini destekleyen biberon gibi ürünler bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için; www.lansinoh.com.trfacebook.com/lansinohtwitter.com/LansinohTR, Instagram/Lansinohturkiye

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300