• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8350
 • Euro 10,3400
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C

Stresle Baş Etme Yolları

Güllü Bal

    
           
Yaşamımızın her döneminde ve her alanında stres oluşturan olaylarla ya da durumlarla karşılaşmamak olanaksızdır. Ancak stresin vereceği zararı en aza indirmek bizim elimizdedir. Bunu da stresle etkili baş etme yöntemleriyle yapabiliriz. Stresle baş etmedeki amacımız stresi tamamen ortadan kaldırmak değildir ki bu da imkansızdır. Amacımız, stres oluşturan etkenleri ya da stresin bizde oluşturduğu olumsuz etkileri en aza indirmektir. Kısaca stresle başa çıkma; aşırı stresle başa çıkmak ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla, durumu değiştirme ya da duruma verilen tepkileri değiştirmektir.

          Stresin vücudumuzda ortaya çıkardığı fiziksel, bedensel ve psikolojik birçok rahatsızlık ve stresle başa çıkmak için de etkili birçok yöntem olduğundan daha önce söz etmiştik. Bu tekniklerden bazıları bedene yönelik, bazıları zihne bazıları ise davranışlara yöneliktir. Önemli olan ise hangi tekniğin ne zaman ve nasıl kullanılacağımızı bilmektir.

        Bedene yönelik teknikler sağlığı ve vücut direncini arttırıcı, vücut gerilimini azaltıcı etkiye sahiptir. Örneğin; fiziksel egzersizler olaylar karşısında vücudun aşırı tepki vermesini önlemekte ve gerginliğini azaltarak olaylar karşısında sakin kalmamızı sağlamaktadır. Solunum ve gevşeme egzersizleri de vücudumuzdaki gerginliği azaltarak gevşememizi ve rahatlamamızı sağlamaktadır. Gevşeme egzersizleri yaparken zihnimizden olumsuz duygu ve düşünceleri uzaklaştırıp güzel, hoşumuza giden ve bizi rahatlatan şeyler düşünmek stresin azalmasında faydalı olacaktır. Ayrıca kişinin kendine zaman ayırması ve istediği etkinlikler yapması da kişiye kendini değerli hissettirecek ve kendine olan saygısını arttıracaktır.

        Strese verilen tepkilerin çoğu aslında zihinseldir. Yani olayları ve karşılaşılan durumları olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirmek düşüncelerimize ve zihinsel aktivitelerimize bağlıdır. Bu nedenle stresle baş edebilmek için kullanılan zihne yönelik teknikler çok önemlidir. Bunlardan en sık kullanılanı ve işe yarayanı bilişsel yeniden yapılandırmadır. Kişi kafasındaki negatif duygu ve düşünceler yerine olumlu şeyler düşünerek var olan stres yaratıcı faktörü azaltabilmektedir. Ayrıca bilişsel yeniden yapılandırma, geleceğe yönelik olumsuz beklentilerimizi de değiştirebilmemize yardımcı olmaktadır. Problemi belirlemek ve problemi çözmek için harekete geçmek de zihne yönelik tekniklerden biridir. Çünkü sorunları görmezden gelmek ya da ertelemek sorunun daha da büyümesine ve kişiye daha çok stres yaşatmasına neden olacaktır. Bu nedenle problemi belirleyip çözümü için problemin üzerinegitmek en doğru davranış olacaktır. Ayrıca kişinin işlerini iyi bir şekilde planlayıp zamanının tanzimini güzel bir şekilde yapması işlerinin yetişmemesi ya da gecikmesi durumlarında oluşacak stresi azaltacaktır.

         İnsanlarla olan sosyal becerilerimizi geliştirmek, eğer stres oluşturan faktör başka birilerinden kaynaklanıyorsa bunu onlarla paylaşmak, sosyal ilişkilerimizde anlayışlı, sabırlı ve hoşgörülü olmak stresle baş edebilmek için kullanılan davranışlara yönelik teknikler arasındadır. Ayrıca bazı olumsuz davranış şekillerini değiştirmek de stresi ve stresin olumsuz etkisini azaltacak yöntemlerdendir. Örneğin; başkalarıyla yaşanan bir sorun karşısında Sen ‘li cümleler yerine ( Sen böyle yaptın.) Ben ‘li cümleler kurmak (Ben öyle hissediyorum.), duygu ve düşüncelerimizi karşımızdaki kişi ve ya kişilere yansıtırken kırıcı ve eleştirici olmamak yaşanacak stresi azaltacaktır. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek ve uyku düzenimize dikkat etmekle de stersin meydana getirdiği olumsuz etkiyi azaltacaktır. Örneğin, yağlı yiyecekler yerine sebze türü ve hafif yiyecekler yemek, abur cuburlardan kaçınıp düzenli yemek yemek, bol bol su tüketmek, yatmadan önce süt veya ayran içmek, geç yatmamaya ve uykusuz kalmamaya dikkat etmek strese yol açacak faktörleri azaltacak ve maruz kaldığımız stresin olumsuz etkilerin azalmasını sağlayacaktır.

      Stresi ve stresin bizde meydana getireceği olumsuz etkileri azaltmak öncelikle bilişlerimize ve olumsuz bilişlerimizin olumlu duruma geçmesine bağlıdır. Her birey farklıdır ve her birey için uygulanacak yöntemler de farklılaşmaktadır. Bu nedenle kendimizi, bireysel özelliklerimizi, bizi rahatsız eden, stres meydana getiren kişi veya durumları en iyi şekilde tanıyıp, baş etme yol ve yöntemlerimizi ona göre belirlemeliyiz. Kendimizi en iyi kendimiz tanırız ve stersin yıkıcı etkisinden kurtulmak da bizim elimizdedir. Stres bizim hayatımızda yer edinmeden biz onu hayatımızdan en kısa sürede atmaya çalışmalıyız.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300