• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

Stres

Güllü Bal


        Yaşamımız boyunca birçok ortamda bulunur, birçok olay yaşar ve birçok kişiyle muhattap oluruz. Karşılaştığımız durumlar bazen bizim için yararlı, hoşumuza giden şeyler olurken bazen de hoşumuza gitmeyen bize birçok yönden zararı dokunan, benliğimizi tehdit eden durumlardır. Birey, kendini tehdit eden ve yaşam kalitesini düşürecek bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında birçok tepki ortaya koymaktadır. Bu tepkiler fiziksel, psikolojik, duygusal ya da davranışsal olabilir. Stres de kişilerin çevresiyle etkileşimi sonucu duygusal ya da fiziksel durumuna karşı bir tehdit algıladığında ortaya koyduğu uyum tepkileridir.

         Stres dediğimizde genellikle çoğumuzun aklına stresin olumsuz özellikleri gelmektedir. Ancak stresin birçok yönden faydalı olumlu özelliği de vardır. Olumlu stresin bireyi güdüleyici ve teşvik edici rolü vardır. Örneğin; bir işi başarmak ve ya kariyerinde ilerlemek için daha çok çalışmak olumlu stresin güdüleyiciliği ile ortaya çıkmaktadır. Olumlu stres bireyin sürekli eylem halinde bulunmasını, üretken olmasını ve zamanını kontrol edebilmesini sağlamaktadır. Ancak birçoğumuzun maruz kaldığı genellikle olumsuz strestir. Olumsuz stres, çok az ve ya çok fazla gerilim-tehdit altında ortaya çıkmaktadır. Örneğin; ölüm, doğal felaketler, boşanma, işsizlik, işinde ilerleyeme bireyin stres yaşamasına neden olan durumlardandır.

          Hayat devam ettikçe ve insan etkinlikleri sürdükçe stresten uzak kalmak çok zordur. Ancak yaşadığımız stresin erken farkına varıp önlem almak, stresin bizde ortaya çıkaracağı olumsuz etkileri azaltmak için faydalı olacaktır. Stres oluşturacak bir durumla karşı karşıya kalan vücut birçok tepki ortaya koyacaktır. Bunlar genel olarak, aşırı iştahsızlık, kilo kaybı, sürekli yorgunluk, baş ağrıları, yüksek tansiyon, aşırı sigara ve alkol kullanımı, normale göre daha çok ağrı ve acı hissetme, enerji kaybı ve sürekli yorgun hissetme gibi fiziksel belirtiler; çabuk sinirlenme, alınganlık, hayattan zevk alamama, her şeyin boş olduğunu düşünme, bir işe yeterince odaklanamama, hasta olmaktan korkma ve sürekli bunu düşünme, öz saygıda azalma, depresyon, ümitsizlik gibi dışarıdan gözlenemeyen ancak bireyde olumsuz durumlar ortaya çıkaran psikolojik belirtiler; kararlar üzerinde emin olamama, bir işe çabuk odaklanamama, işe nedensiz gelmeme, işte verimsiz olma, ilgi eksikliği ve cansızlık, işten normalden daha çok şikayetçi olma, öfke paylamaları, ateşli tartışmaları başlatma, ağlama nöbetleri ve krizler gibi bireyin iş verimini düşüren, çevresiyle davranışsal aktivitelerini bozan duygusal ve davranışşal belirtilerdir.

             Bireyi tehdit edici unsurlara karşı vücut birçok tepki ortaya koymaktadır. Ancak bu tepkileri ortaya koyarken veya sonrasında bu belirtilere bağlı olarak birçok rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Gergin bir boğaz, sırtta ve boyunda gerginlik, güç soluma, hızlı kalp atış, soğuk fakat terleyen eller ve ayaklar ve gergin bacak kasları gibi fiziksel rahatsızlıklar; Duyguların sık sık değişmesi, kızgınlık, ümitsizlik duygusu, aşırı ağlama, kaygı ve depresyon gibi duygusal rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

            Farkında olsak ya da olmasak da stres, çocuktan gence, ev hanımından iş adamına, evden okula, iş yerinden sosyal ortamlara kadar hayatımızın her aşamasında ve her alanında karşımıza çıkabilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi insan etkinlikleri devam ettiği sürece de stresten uzak kalmamız imkansızdır. Ancak kaliteli bir yaşam, stressiz bir hayat herkesin hakkıdır. Bu nedenle stresin vücudumuzdaki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve stresi bizi güdüleyici bir durum haline getirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Bunun için de vücudumuzdaki tepkisel değişimlerin hemen farkına varıp, stresle en etkili şekilde baş etmeye çalışmalıyız. Bu sayede etkinliklerimizden zevk almayı ve başarma duygusunu tadarak her zaman en iyisini yapmaya çalışır, kendimize güvenir ve mutlu olmanın yollarını ararız.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300