• BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C

Sıcak kimyasal tedavi kanserle savaşta büyük bir adım

Sıcak kimyasal tedavi kanserle savaşta büyük bir adım
Medical Park Hastaneler Grubu’nun İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’yle ortak düzenlediği HİPEK toplantısında, sıcak kemoterapinin hem dünyada hem de ülkemizde giderek yaygınlaşan bir yöntem olduğu vurgulandı.

Yerli yabancı hekimlerin deneyimlerini ve ameliyat videolarını paylaştığı toplantıda, HİPEK konusunda bir bilincin oluşmasının hem hekimler hem de hastalar açısından çok önemli olduğu açıklandı.

 

Karın içine sıcak kemoterapi uygulaması olarak bilinen HİPEK tedavisindeki farkındalığı artırmak adına Medical Park Hastaneler Grubu ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin işbirliğiyle özel bir bilimsel toplantı düzenledi. Princess Hotel’de yapılan toplantıya Türkiye ve yurt dışından alanında uzman, çok sayıda bilim insanı katıldı. Toplantıda en sık kadınlarda over (yumurtalık), kalın bağırsak (kolon-rektum), mide, apendiks ve son dönemde de pankreas kanserlerinde kullanılmaya başlanan HİPEK tedavisindeki yenilikler kamuoyuyla paylaşıldı.

 

HİPEK tedavisinin kimlere nasıl uygulanacağı, radyolojide nelere bakılmalı, anestezi açısından nelere dikkat edilmeli, ameliyat ve sonrasındaki sorunlar ve çözümleri, hangi kemoterapi ilaçları nasıl tercih edilmeli, kolon, over, mide ve diğer kanserlerdeki son durum ve yeni sonuçlar tartışıldı. Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, Prof. Dr. Selman Sökmen ve Prof. Dr. Turgut İpek’in moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte; Prof. Dr. Funda Obuz, Prof. Dr. Koray Topgül, Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, Prof. Dr. Turgut İpek, Prof. Dr. Sevda Özkardeşler, Dr. John Spiliotis, Prof. Dr. Sezai Demirbaş, Prof. Dr. Bülent Karabulut, Doç. Dr. Mehmet İnce sunum yaptı.

 

KANSERLE SAVAŞTA İSTENEN YERDE DEĞİLİZ

Farklı tıp branşlarından deneyimli konuşmacıların katıldığı toplantının başkanlığını İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu yaptı. Prof. Dr. Eyüboğlu, katılımcılarla mide kanserli hastalarda HİPEK tedavisinin etkinliğini ve başarısını tartıştı.

Toplantıda zor ve uzun bir cerrahi girişim olan sitoredüktif cerrahinin temel uygulanış teknikleri ve detaylarını aktaran Medical Park Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Topgül ise kanserle mücadelenin bir bilimsel savaş olduğuna işaret ederek son yıllarda bu yolda büyük adımlar atılsa da henüz istenen sonuca ulaşılamadığını söyledi.

 

HİPEK TEDAVİSİNDE BİLİNÇ OLUŞMALI

Sıcak kemoterapi uygulamasının kanserle savaşta atılan büyük adımlardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Topgül, tedavinin önemini şöyle anlattı: “Bazı kanserlerin karın içine yayılıp periton zarını tuttuğu ileri evrelerde klasik damar içine verilen kanser ilaçlarıyla tedavide (kemoterapi) istenen yanıt alınamaz. Kemoterapiye rağmen hastalık ilerler ve beklenenden hızlı bir şekilde hasta kaybedilir. Karın içi sıcak kemoterapi tedavisi bu noktada devreye girer. Son yıllarda sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi (HİPEK) hem dünyada hem de ülkemizde kabul gören bir tedavi yöntemi olarak giderek yaygınlaştı. Biz bu bilimsel toplantımızda konuyu tüm yönleriyle tartışıp bilgilerimizi tazelemeyi amaçladık. Bu konuda bir bilincin oluşmasının hem ilgili hekimler hem de hastalar açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

 

HER KANSER HASTASINA UYGULANAMIYOR

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selman Sökmen ise sitoredüktif cerrahi ve HİPEK’in mantığı, kime ve nasıl uygulanması gerektiği hakkında bilgileri aktardı. Bu tedavinin her kanser olgusuna uygulanmadığını ve başarılı sonuçların uygun hasta seçimiyle mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sökmen, zor cerrahi uygulamalarından örnekler verdi.

 

Toplantıya Dokuz Eylül Üniversitesi’nden katılan Prof. Dr. Funda Obuz, HİPEK tedavisine aday hastaların radyolojik değerlendirmesi ve bu değerlendirmenin yine hasta seçimi ve tedavinin yönetimindeki yerini vurguladı. Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Prof. Dr. Turgut İpek ise, bu zorlu yöntemin ameliyat süresince ve sonrasında ortaya çıkabilecek cerrahi sorunlarından ve bunların çözüm yöntemlerinden söz etti. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevda Özkardeşler, anestezi açısından hastaların ameliyat öncesi değerlendirmeleri, ameliyat sırasındaki takiplerini ve yoğun bakım süreçlerinde yaşanabilecek sorunları tartıştı.

 

YUNAN HEKİM DENEYİMLERİNİ AKTARDI

Toplantının Yunan konuşmacısı ve bu konuda uluslararası deneyimi olan Surgery Metaxa Cancer Hospital’de görevli Dr. J. Spiliotis, özellikle over ve kolon kanserli periton karsinomatozlu hastalarda tedavi sonuçları ve literatür bilgilerini kendi deneyimleriyle birlikte paylaştı. Sıcak kemoterapi yönteminin bu grup hastalardaki etkinliğini vurguladı. GATA’dan Prof. Dr. Sezai Demirbaş, sıcak kemoterapi ile tedavide en başarılı hastalıklardan olan psödomiksoma peritonei olgularını ve sonuçlarını paylaştı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300