• BIST 1.461
 • Altın 506,251
 • Dolar 8,3655
 • Euro 10,1213
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 14 °C

Sağlık Eğitimcileri Derneğine Üye Kayıtları başladı.

Sağlık Eğitimcileri Derneğine Üye Kayıtları başladı.
Sağlık Eğitimcileri Derneği Başkanı Paşaoğlu Derneğimize Üye Kayıtları başladığını duyurdu.

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Engin PAŞAOĞLU açıklamasında;

Ülkenin Sağlık Politikasında Sağlık düzeyinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyorsa ilk olarak “etkili sağlık eğitimi” öncelik olmalıdır.

Sağlık eğitimi, kişilere sağlıklı yaşam için alınması gereken önlemleri benimsetmeye ve uygulamaya inandırmak; kendilerine sunulan sağlık hizmetlerini doğru olarak kullanmaya alıştırmak; sağlık durumlarını ve çevrelerini iyileştirmek amacıyla, birey olarak ya da topluca karar aldırmaktır".
Sağlık Eğitimcileri, Bireyi ve toplumu kendi sağlığını korumaya alıştırmak gibi görev ve sorumlulukları olan profesyonel bir sağlıkçı ve formasyon eğitimi alan eğitimcilerdir.  Sağlık Eğitimcisi topluma ve sağlık çalışanlarına sağlığı korumaya ve geliştirmeye yönelik gerekli sağlık bilgileri vermek ve onları eğitmekle yükümlü formasyonu olan en yetkili ve gerçekçi profesyonellerdir. 

Özetle sağlık eğitimcisi, eğitimci gözüyle sorunlara yaklaştığı için sorunların temelden çözümü ile ilgilenir ve uygulamalarını bu doğrultuda gerçekleştirir. Bu uygulamalar sonucunda belki de en önemli ilke olan ölçme-değerlendirme işini gerçekleştirir, eksikleri bulup giderme yolunda somut adımlarla eğitimin maksimum seviyede gerçekleşmesini sağlar.
 

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak tüzük değişikliğine gidilerek Sağlık alanında lisans mezunu alanında en az lisans mezunu veya sağlıkla ilgili yüksek lisans mezunu (Hekim, Diş Hekimi, Psikolog, Sosyal Çalışmacı,  Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru, sağlık yönetimi mezunları vb.) meslek mensupları özellikle 1.basamak sağlık hizmetlerinde  halk eğitiminde önemli görevleri olduğundan, belitilen alanlardaki mezunlar ve hastanelerin eğitim birimleri ve hastayla birebir iletişim içerisinde olan sağlıkla ilgili lisans ve yüksek lisans mezunlarının sağlık eğitiminde önemli rolleri ve sağlık hizmetlerinde önemli katma değerleri olduğundan  derneğimize üyelik yolu açılmıştır. 

Bu tüzük değişikliği ile beraber sağlık alanında lisans mezunlarının üniversitelerle iş birliği içerisinde formasyonel eğitimlere tabi tutularak Sağlık Bakanlığı ile de gerekli iletişime geçilerek gerekli mevzuat değişikliği ile beraber İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ile hastanelerin eğitim birimlerinde profesyonel anlamda eğitimci olabilmeleri, Üniversitelerde kendi alanlarında öğretim görevlisi olabilmeleri konusunda gerekli tüm çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

sağlık eğitimine gönül veren sağlık alanında lisans ve yüksek lisans mezunu sağlık çalışanalrının  sorunları ile mücadelede yanlarında olmak, sağlık eğitimcilerini tek çatı altında toplamak, biraraya gelerek tanışmaları, kaynaşmaları, belli zamanlarda bilgi paylaşımının yanında sanatsal ve eğlence faaliyetlerinde bulunabilmeleri  amaçlanmaktadır.

Derneğimiz 2013 Yılında Ankara'da faaliyetine başlamış olup  marka dernekler arasında yer almaktadır. Derneğimize üye olmak isteyen ve sağlık eğitimine gönül vermiş sağlık alanında lisans ve yüksek lisans mezunlarının saglikegitimciler@gmail.com  adresine mail atmaları durumunda kendilerine ulaşılarak üyelik konusunda destek sağlanacaktır.

                                                             Engin PAŞAOĞLU
                                                    Genel Başkan Yardımcısı

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300