• BIST 1.387,660
 • Altın 498,72
 • Dolar 8,4850
 • Euro 10,0550
 • İstanbul 34 °C
 • Ankara 31 °C

Roche 2016’da da cirosunu artırdı

Roche 2016’da da cirosunu artırdı
2016 yılı içinde dört yeni ilacın lansmanını gerçekleştiren Roche, grup cirosunun yüzde 4 artarak 50.6 milyar İsviçre Frangına ulaştığını açıkladı

İstanbul, 7 Şubat 2017 - Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Roche, 2016 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Roche İlaç Bölümü’nün cirosu yüzde 3 artarak 39.1 milyar İsviçre Frangına ulaşırken, Diagnostik bölümünün cirosu da pazarın üzerinde bir performans sergileyerek yüzde 7 artışla 11.5 milyar İsviçre Frangı seviyesinde gerçekleşti. Yeni ürünlerin lansmanına ve ürün geliştirmeye büyük yatırımlar yapılmasına rağmen hisse başına kazanç, cirodan daha hızlı (+%5) bir yükseliş gösterdi. Hisse başına kazançta sağlanan artış, iş performansının gücünün ve grubun İsviçre’deki emeklilik planlarında yaptığı değişikliklerin etkisini yansıtıyor.

Grubun elde ettiği sonuçlara ilişkin konuşan Roche CEO’su Severin Schwan; 2016 sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Ürün portföyümüzde önemli mesafe kat ederken mali hedeflerimize de bir kez daha ulaşmış olmaktan mutluluk duyuyorum. Bir yıldan az bir zamanda, ilk immünoterapi ilacımızın da aralarında yer aldığı dört yeni ilacımızı pazara sunduk. Diagnostik alanında, bağlantılı laboratuvar konseptinin hayata geçirilmesinde önemli bir adım olan immün tanı aracımızı pazara sunduk. Bu yıl da şirketimizin geniş ve yenilikçi ürün portföyünü daha da arttırmak üzere Roche ilaçlarında klinik çalışmalardan anlamlı sonuçlar almayı ve ruhsatlandırma sürecinde önemli kilometre taşlarına ulaşıldığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

5 Roche ilacına “çığır açan tedavi” statüsü verildi

Roche, kısa süre önce dört yeni ilacının lansmanını gerçekleştirdi. Ayrıca 2016 yılında FDA tarafından Roche’un 5 ilacına “Çığır Açan Tedavi” statüsü verildi. 2016 yılının dikkat çeken gelişmelerinden bir diğeri ise Roche’un Mayıs ayında kanser immünoterapi ilacını ABD’de pazara sunması oldu. Ürün, belirli bir mesane kanseri tipinin tedavisinde 30 yılı aşkın süredir FDA tarafından ruhsat verilen ilk tedavi olma özelliği taşıyor.

Eylül ayında ECTRIMS kongresinde2 ek olarak sunulan veriler; Roche’un MS alanındaki yeni ilacının hem relaps hem de primer progresif multipl sklerozda (RMS ve PPMS), hastalığın kontrolünü artırdığını gösterdi. Roche, bu ilaç için ABD ve AB’de RMS ve PPMS endikasyonlarında ruhsat almak için çalışmalar yürütüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın, kararını 28 Mart 2017’de açıklaması bekleniyor.

 

2017 beklentileri ve hedefler

Roche, 2017 yılında cirosunda sabit kur cinsinden tek haneli artış bekliyor. Hisse başına kazancın genel olarak sabit kur cinsinden ciroya paralel artması hedeflenirken, şirket, bu yıl İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi umuyor.

 

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

Referanslar

1. Aksi belirtilmemişse, bu belgede yer alan tüm büyüme oranları sabit kur cinsindendir (sabit kur: 2015 ortalaması).

2. Avrupa Multipl Skleroz Tedavi ve Araştırma Komitesi

Yükümlülük Reddi: İleriye dönük beyanlara ilişkin uyarı

Bu belgede ileriye dönük bazı beyanlar yer almaktadır. Bu ileriye dönük beyanları ‘inanılmaktadır’, ‘beklenmektedir’, ‘öngörülmektedir’, ‘amaçlanmaktadır’, ‘olmalıdır’, ‘istenmektedir’, ‘tahmin edilmektedir’, ‘gelecekte’ ve benzeri ifadelere veya diğer hususların yanında strateji, hedef, plan ve amaçların tartışılmasına bakarak tespit etmek mümkündür. Pek çok faktör, gelecekte somut olarak elde edilen sonuçların bu ileriye dönük beyanlarda belirtilenlerden büyük ölçüde farklı olmasına neden olabilir. Diğerlerinin yanında bu faktörler;
(1) rakiplerin fiyat ve ürün inisiyatiflerini, (2) yasal ve idari alandaki gelişmeleri ve ekonomik koşulları, (3) ruhsat onayının alınmasında veya ürünlerin pazara sunulmasında yaşanan gecikmeler ve imkânsızlıkları, (4) döviz kurlarında ve genel olarak mali piyasa koşullarındaki oynaklıkları, (5) yeni ürünlerin veya var olan ürünlerin yeni kullanımlarının keşif, geliştirme ve pazarlama süreçlerindeki belirsizlikleri ve bu kapsamda klinik çalışma veya araştırma sonuçlarının olumsuz gelmesini, pazara sunulmuş veya geliştirilmekte olan ürünlerde beklenmedik yan etkileri, (6) hükümetlerin uyguladıkları fiyat baskısının artmasını, (7) üretimde yaşanan aksamaları, (8) fikri mülkiyet haklarına yeterli koruma edinilememesini veya edinilmiş korumanın kaybedilmesini, (9) hukuk davalarını, (10) kilit yöneticilerin veya diğer çalışanların kaybedilmesini ve (11) basında ve medyada çıkan olumsuz haberleri içerebilir. Hisse başına kazanç artışına ilişkin beyan bir kar tahmini değildir ve Roche’un 2015 veya sonraki dönemlerdeki kazancının veya hisse başına kazancının, Roche’un geçmişte kaydedilmiş kazancı veya hisse başına kazancı ile mutlaka eşit ya da daha yüksek olacağı şeklinde yorumlanmamalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300