• BIST 1.809,65
 • Altın 764.56214
 • Dolar 13.4054
 • Euro 15.1971
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 2 °C

Roche 2014 Kurumsal Sorumluluk Raporu'nu İlk Kez İlaç ve Diagnostik İşbirliği ile Yayınladı

Roche 2014 Kurumsal Sorumluluk Raporu'nu İlk Kez İlaç ve Diagnostik İşbirliği ile Yayınladı
Roche’un Türkiye’deki Tüm Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Kapsamlı Olarak Aktaran ‘2014 Kurumsal Sorumluluk Raporu’ İlk Kez İlaç ve Diagnostik İşbirliği ile Yayınlandı

Roche İlaç ve Roche Diagnostik tarafından ortaklaşa hazırlanan ve bu yıl dördüncüsü yayınlanan 2014 Kurumsal Sorumluluk Raporu, Roche Türkiye’nin uzun vadeli sürdürülebilirlik çalışmalarını ortaya koyuyor.

 

2014 yılında altıncı kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sağlık sektöründe dünya lideri seçilen Roche Türkiye, yayınladığı rapor ile sağlık sektörünün sürdürülebilirlik liderliğine devam ediyor.

 

Henüz çözümlenmemiş sağlık sorunları için yüksek kaliteli çözümler yaratmak, üretmek ve ihtiyaç sahiplerine sunabilmek için öncü çalışmalar yürüten Roche, daha önce sadece Roche İlaç Türkiye’nin çalışmalarını içeren Kurumsal Sorumluluk Raporunu, Roche Diagnostik Türkiye’yi de içerecek şekilde genişletti. Roche Türkiye adı altında İlaç ve Diagnostik’in sürdürülebilirlik önceliklerini ve performansını içeren ortak bir rapor hazırlama kararı alan Roche, bu sayede Türkiye’deki faaliyetlerini paydaşlarıyla daha kapsamlı paylaşabilmeyi amaçlıyor. Roche Global’in 2009 yılından beri üst üste altıncı kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sağlık sektöründe dünya lideri seçilmesinin gururunu yaşayan Roche Türkiye, sürdürülebilirlik yaklaşımını kurumsal vizyonu, değerleri ve iş süreçlerinin bir parçası haline getirme konusunda oluşturduğu lokal sürdürülebilirlik stratejisi ile faaliyetlerine devam ediyor.

 

Sürdürülebilirlik alanında 2009 yılından bu yana 6 yıldır üst üste ‘Süper Sektör Lideri’

Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) ekonomik, sosyal ve çevresel performansın derinlemesine analizi temelinde, ”İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri” endüstrisi alanında sürdürülebilirlik açısından,  üst üste altıncı yıl “sektör lideri” seçildi. Roche, bu değerlendirmede çeşitli alanlarda sektördeki en yüksek puanları alarak liderliğini koruyor. Bu alanlar, Roche’un ürün ve hizmetleri ile sağlık sorunlarını çözmeye yardımcı olmasının yanı sıra, müşteri ilişkileri ve tedarik zinciri yönetimini de kapsıyor. Ayrıca çalışan gelişimi, insan haklarına saygı, yetenekli kişileri cezbetme ve bünyesinde tutma gibi çalışan bağlılığıyla ilgili hemen hemen tüm alanlarda da en yüksek puanları aldı. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, sürdürülebilirlikle ilgili konuları portföylerine entegre eden yatırımcılar için gösterge görevi gören en önemli uluslararası endeks olarak kabul ediliyor.

 

ROCHE TÜRKİYE’NİN ÖRNEK BAŞARILARI

Roche Türkiye, sürdürdüğü tüm faaliyetlerini, uzun vadede paydaşları ve gelecek nesiller üzerindeki etkilerini de göz önünde bulundurarak yönetiyor. Tüm paydaşları için değer yaratmaya odaklanıyor. Temel faaliyetlerinin yanı sıra, ekonomik, sosyal ve çevresel değerler yaratmaya odaklanıyor, önemli projeleri hayata geçiriyor.

 

2011 yılında kurulan Sürdürülebilirlik Komitesi ve üyeleri liderliğinde yerel sürdürülebilirlik politikasını oluşturan ve çalışmalarını yürüten Roche İlaç, projelerini paydaşlarının ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak yerel sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda geliştiriyor ve uyguluyor. Bu kapsamda “Hastalar için Yenilik”, “Etik ve Sorumlu Şirket”, “Mükemmel Çalışma Ortamı” ve “Topluma Katkı ve Çevreyi Koruma” ana konularında gerçekleştirdiği bazı faaliyetler;

 

Hastalar için Yenilik

Roche İlaç, yenilikçi tedavilere erişimin en zorlayıcı küresel sağlık sorunlarından biri olması nedeniyle bu alanda önemli çalışmalar yürütüyor. İhtiyacı olan herkesin ilaç ve tedaviye ulaşması gerektiğini inanan Roche İlaç’ın 2014 boyunca 439 merkezde yürüttüğü 75 klinik çalışmasından 757 hasta faydalandı. Roche’un dünya genelinde tedavi edilen hasta sayısı ise 36 milyona ulaştı. 

 

Türkiye’deki araştırmacı sayısını artırarak ilaç geliştirme çalışmalarına katkı sağlayan Roche İlaç, 8 yılda 32 şehirde 1200’ün üzerinde araştırmacı hekim katılımı ile 26 eğitim toplantısı düzenledi. Kurucusu olduğu “İleri Klinik Çalışmalar Okulu”nda 175 Klinik Araştırmacının katılımı ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen “İleri İyi Klinik Uygulamalar Eğitim Toplantıları” eğitimini 4 kez düzenledi.

 

Etik ve Sorumlu Şirket

Roche Türkiye’nin öncelik verdiği etik ve uyum çalışmaları 2014 yılında da devam etti. Saha çalışanlarına etik ve uyum konusunda düzenli eğitimler verildi. Sürdürülebilir tedarik zinciri kapsamında uygulamalar geliştiren Roche Türkiye, tedarikçileri ile uyum konusunda en üst düzeyde çaba bilinci ile faaliyetlerini gerçekleştiriyor. 2014 yılında Roche Türkiye gelenekselleşen Tedarikçi Günü’nü, 55 tedarikçi ve 100 iş ortağının katılımı ile kutladı.

 

Mükemmel Çalışma Ortamı

Roche İlaç, “Çalışmak İçin En Mükemmel Yer” anlayışı ile kariyer ve gelişim imkanları, çalışan katılımı ve temsiliyeti,  iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları,  çalışan hakları, çeşitlilik ve fırsat eşitliği gibi imkanlarla çalışanlarına mükemmel bir çalışma ortamı sağlıyor. Çalışan gelişimine verilen önemi 16.126 saat iç ve dış eğitim, 50 saat kişi başı eğitim ve 192,5 saat koçluk eğitimi ile gösteren Roche İlaç, Türkiye'nin en iyi işverenleri araştırmasında 7. sırada yer aldı ve "Yaşam Boyu Öğrenme" Özel Ödülüne layık görüldü.  Roche İlaç tarafından 2013 yılında kurulan Koçluk Programından şimdiye dek 120 danışan faydalandı. Tüm dünyadaki Roche çalışanlarını sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirerek iyi yaşam kültürü geliştirmeleri için teşvik eden “İyi Yaşam Haftası” ile sağlıklı yaşam, önleyici uygulamalar, duygusal sağlık, iyi yaşam kaynakları gibi ana başlıklarda 1 hafta boyunca 592 çalışan katılımı ile toplam 20 aktivite düzenlendi. Roche İlaç’da yıl içinde gerçekleşen 34 terfi ve 4 global ataman da, çalışma ortamının başarıya etkisini ortaya koyuyor. Roche Diagnostik, 2014 yılında bir yıl içerisinde 25.569 başvuru ve  %99,83 cevaplama oranıyla Kariyer.net “İnsana Saygı” ödülünü almaya hak kazandı. Çalışan gelişimine verilen önem kapsamında 2014 yılı sonunda çalışanlara verdiği toplam eğitim saati 5.809 ve kişi başı eğitim saati 29 olarak gerçekleşti. Çalışma ortamını daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen uygulamalar geliştiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu ile Roche İlaç’ta kişi başı 4.22, Roche Diagnostik’te ise 13,8 saat eğitim gerçekleştirildi.

 

Topluma Katkı ve Çevreyi Koruma

Kaynakların verimli kullanımını hedefleyen Roche İlaç, teknik düzenlemeler ve çalışan bilincini artırmasıyla 2009 yılına göre toplam enerji tüketiminde yüzde 49, kişi başı enerji tüketiminde yüzde 17, araç filosu enerji tüketiminde yüzde 46, sera gazı emisyonunda ise yüzde 60 azalma sağladı. Ege Orman Vakfı ortaklığı ile  bugüne kadar toplam 33 bin 750 ağaçlık 5 orman doğaya kazandırıldı. 2013 yılından bu yana WWF Dünya Saati Elçiliği görevini sürdüren Roche İlaç ayrıca Türkiye’de “Yeşil Ofis” ünvanını alan ilk ilaç şirketi olmuştu.

 

Roche Türkiye yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle de, yarattığı toplumsal değeri her geçen gün artırıyor. Her yıl Tıp Bayramı’nda 9 yıldır iş birliği yaptığı UNICEF’in çocuk gelişimi kampanyalarına katkı sağlıyor. Tüm dünyada Roche çalışanlarının ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak için gerçekleştirdiği “Roche Çocuklar İçin Yürüyor” projesi, Türkiye ve Malavi'de ihtiyacı olan çocuklara 6 yıldır kesintisiz destek olmaya devam ediyor. Roche İlaç ‘Yaşam Takımı’ ve ‘Çevre Kulübü’nde yer alan çalışanlar, sistemli gönüllülük bilinciyle gönüllülük faaliyetlerinde önemli çalışmalar hayata geçiriyor.

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yeni başlayanlar için kampçılık – Bir hedef seçme19 Ağustos 2021 Perşembe 14:38
 • Hollandaca Çeviri19 Ağustos 2021 Perşembe 14:36
 • Sebamed Sabun ile Cildinizi Arındırın06 Ağustos 2021 Cuma 11:39
 • Uçakta Yapılmaması Gereken Şeyler06 Ağustos 2021 Cuma 11:37
 • Hastane Çıkışı29 Haziran 2021 Salı 23:11
 • Bodrum Araç Kiralama29 Haziran 2021 Salı 23:08
 • Saklama Kabı29 Haziran 2021 Salı 23:05
 • Bayan Babet Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:57
 • Her Tarza Uygun Mumluk Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:52
 • İtalyanca Çeviri29 Haziran 2021 Salı 22:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300