• BIST 1.479,930
 • Altın 562,64
 • Dolar 9.7277
 • Euro 11.3553
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 8 °C

Psikoloji Ve Psikolojide Çocuğun Yeri

Güllü Bal

Günümüzde psikoloji biliminin ve psikoloji mesleğinin revaçta olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni ise hızla gelişen ve değişen dünyada, sürekli yenisi eklenen teknolojik gelişmeler arasında insanın kendini ve çevresindeki olup biteni anlama gereksinimidir. İnsan merak eden, sürekli öğrenme ihtiyacında olan bir varlıktır. İnsan sadece kendisini değil dünyayı da anlamak ister. Elde ettiği bilgiler de onun dış dünyaya uyumunu sağlar.

İnsan dış dünyayı anlamak istemesinin yanında asıl olarak kendini anlamaya çalışır. Yani ‘’İnsan nedir?’’ sorusuna cevap arar. Bu nedenle psikoloji, günümüz sosyal bilimleri içinde insanı ve insan etkinliklerini temel alan bir bilim dalı olmuştur.

Psikoloji, psyche (nefes, ruh, zihin) ve logos (düzenli söz, bilgi) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Kelime anlamı "ruh bilgisi" dir.  Psikoloji hakkında birçok farklı tanımlar vardır. Ancak psikolojiye en geniş anlamıyla bakacak olursak ‘’Organizmanın davranışlarını inceleyen bilim dalıdır.‘’ diyebiliriz. ‘’Organizma’’ teriminden anlaşılacağı gibi psikoloji bilimi sadece insan davranışlarını incelemek, anlamlandırmakla yetinmemektedir. Psikoloji tüm canlıları inceleyen, alanı çok geniş pozitif bir bilim dalıdır.

 
          Psikoloji biliminin davranışı, davranışın oluşum süreçlerini ve insanlar arasındaki davranış farklılıklarını incelediğinden daha önce bahsetmiştik. Yetişkinlere bakıldığında çocuklar kendilerine has birçok özelliğe sahiptirler. Bu nedenle çoğu zaman çocuklar ve çocuk davranışları yetişkin insanlar için merak konusu olmuştur. Çocukların davranışları, ilgi alanları, olaylardan, durumlardan kısacası çevresindeki dış etkenlerden etkilenme durumları da yetişkinlere göre birçok farklılık içermektedir. Bu nedenle psikoloji bilimi içinde ‘’ Çocuk Psikolojisi ‘’ temel bir konu başlığı olarak ele alınmaktadır.

Çocuk psikolojisi, bireylerin embriyo döneminden başlayarak ergenliğe kadar geçen süre zarfında duygu, düşünce ve davranışlarını anlamlandırmaya çalışan, çocukluk dönemindeki psişik gelişim dönemlerini ve ruhsal bozulmaları inceleyen, psikolojinin alt alanıdır. Çocukların gelecek nesillerin temel taşı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle toplumun, özellikle de çocuğun karakter yapısını, düşünce modelini, inanç sistemini ve daha önemli birçok özelliğinin oluşumunu etkileyen aile üyelerinin çocuk psikolojisi konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca bu konuda sadece bilgiye sahip olmakla kalmayıp, sağlıklı bir nesil oluşturabilmek için toplumda yer alan herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300