• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

Özgül Öğrenme Güçlüğü

Güllü Bal       Özgül öğrenme güçlüğü çocuklarda görülen ve çocukların, anlama, dinleme, okuma, yazma, kendini ifade etme ve matematik alanlarında sıkıntılar yaşadığı bir durumdur. Yaşanılan problemler bu alanların birinde, birkaçında veya hepsinde olabilmektedir. Toplumun genel kanısına göre özgül öğrenme güçlüğüne sahip çocukların zeka problemleri vardır. Ancak bu kanı doğru değildir. Çünkü özgül öğrenme güçlüğü tanısının konulabilmesi için çocuğun zeka düzeyinin normal ya da normalin üstünde olması gerekmektedir. Bu nedenle özgül öğrenme güçlüğü, yaşına, aldığı eğitime, sosyal çevresine ve zeka düzeyine rağmen okuma, yazma ve ifade etmede zorluk çeken çocuklara konulan bir tanıdır. Özgül öğrenme güçlüğüne sahip çocuklarda zeka geriliğinden ziyade bazı özel alanlara ve konulara ilişkin üstün yetenekleri olabilmektedir.

         Çocuklarda özgül öğrenme genel olarak üç ana alanda görülmektedir. Bunlar; okuma güçlüğü (disleksi), yazma güçlüğü (disgrafi) ve aritmetik bozukluk (diskalkuli) tur. Disleksi; okuyamama, okurken harfleri ya da heceleri atlama, harflerin ya da hecelerin yerini değiştirerek okuma, okurken anlamı bozma, hızlı okuyamama gibi durumlarda kendini gösteren bir öğrenme güçlüğüdür. Disgrafi; yazım hataları, yazarken okunaksız ve düzensiz yazma, kelimelerin arasına boşluk koymadan yazma ve yazarken bazı harf ( b-d, m-n, s-z, ı-i, d-t) ya da hecelerin (için-çini, baba-daba) yerlerini değiştirerek yazma, yazarken satır takip edememe, kalem tutarken zorlanma ve çabuk yorulma şeklinde görülmektedir. Diskalkulik çocuklar; sayıları eksik ya da yanlış yazarlar (205 yerine 20500, 7840 yerine 8470 ), temel kavramları anlayamazlar, sayıların yönünü ters yazarlar, sayı ve sembolleri tanıyamazlar, yaşıtlarına göre dört işlemi yapmakta güçlük çekerler.

          Ailelerin çocuklarında özgül öğrenme güçlüğünün olup olmadığını anlamaları için bebeklikten itibaren çocuklarda birçok belirti ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler bebeklikte ve okul öncesi dönemde görülmektedir. Bebek emeklerken çapraz kol ve bacak hareketlerini yapmakta zorlanır ve emeklemek yerine karnının üstünde sürünür, sağ ve sol elini kullanırken koordineli kullanamaz ve baskın olarak kullandığı bir eli yoktur. Gelişimine göre konuşmada gecikmeler görülebilmektedir. Kelimeleri anlayamama, yanlış telaffuz etme ya da bildiği nesnelerin adını hatırlayamama, zıt kavramları öğrenememe, ritmik sıralama yapamama, şekilleri tersten çizme durumları ortaya çıkabilmektedir. Çocukta sağını-solunu karıştırma ve yön bulamama da sıkça görülen bozukluklardır.

          İlkokul çağındaki çocuklarda da özgül öğrenme güçlüğünün var olduğunu gösteren birçok davranış ortaya çıkmaktadır. Çocuk okurken, yazarken ve matematiksel işlemler yaparken farklı sorunlar yaşamaktadır. Okumayı zor öğrenme, yavaş okuma, okurken veya yazarken harfleri karıştırma, bazı heceleri ters okuma ya da yazma, okumaya karşı büyük bir isteksizlik, kelimenin sonunu uydurarak okuma, yazarken kelimeler arası boşluklara dikkat etmeme, noktalama işaretlerini kullanmama, kalem tutarken zorlanma, not tutamama, dört işlemi yaparken karıştırma, sayıları eksik, fazla ya da tersten okuma, ritmik sayamama, çarpım tablosunu öğrenememe, işlem yaparken elde leri unutma ve ileri sınıflara geçse dahi matematik alanında birçok zorluklar yaşama, saati, ayları, günleri öğrenememe ve zamanı karıştırma özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarda ortaya çıkan en sık görülen belirtilerdir.

         Çocuklarda görülen birçok hastalık ve bozuklukta olduğu gibi özgül öğrenme güçlüğünde de erken tanı ve tedavi çok önemli yer tutmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğünün ilaçla tedavisi yoktur. Tek ve en etkili tedavi yöntemi eğitimdir. Ancak çocukta bu bozukluğa eşlik eden dikkat eksikliği, hiperaktivite, davranış bozuklukları ya da kaygı bozukluğu varsa bunların tedavisinde ilaç kullanımı, çocuğa verilen eğitimin yanında tedavi için etkili olmaktadır. Çocuğa küçük yaşlardan itibaren özel eğitim verilmesi, okul çağı geldiğinde de özel eğitimin yanında normal sınıfında da eğitimine devam etmesi çocuğun akademik olarak ilerlemesinde faydalı olmaktadır.

        Özgül öğrenme güçlüğünün tedavisinde aileye ve öğretmenlere düşen görev, çocuğun özelliklerini ve yeteneklerini en iyi şekilde öğrenip, günlük yaşamdaki ve okuldaki etkinlikleri onun anlayabileceği şekilde ona ifade etmek ve görevleri yerine getirebileceği şekilde basite indirgemektir. Etkinlikleri çocuk için çekici hale getirmek ve çocuğun bunları başarabilmesi için ona zaman vermek, onu yeteneklerini ve becerisini ortaya koymak için sabırla beklemek çocuğun kendine güvenmesi ve sorunlarını aşabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300