• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

Özel Eğitimde Aile Katılımının Önemi

Güllü Bal

Her anne baba sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek ister ve bunun hayaliyle yaşar. Hamileliğin ilk günlerinden başlayarak doğum anına kadar bebeğin cinsiyeti ve sağlık durumu tüm aile üyeleri arasında en çok merak edilen konudur. Ancak bebeğin sağlığı her zaman ilk sıradadır. Hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir ve bazen beklentiler, düşünceler, temenniler istenilen gibi sonuçlanmaz ve engelli bir çocuk dünyaya gelir. Sağlıklı bir bebek bekleyen ve tüm hazırlıkları o yönde yapan aile üyelerinin özellikle de anne babanın engelli bir bebekleri olacağını öğrenmesi, durumu anlaması, kabullenmesi ve bu duruma alışması uzun zaman alan ve çok zor gerçekleşen bir süreçtir. Aile bireylerinin kişisel özelliklerine, aile yapısına, dini inanışlarına göre farklılıklar görülmesine rağmen birçok ailede süreç bu şekilde seyretmektedir. Ebeveyneler bu sürecin başında büyük bir şok yaşarlar, durumu inkar ederler ve büyük bir üzüntü, psikolojik çöküntü yaşarlar. Daha sonraki aşamada kızgınlık, utanma, pişmanlık gibi karışık duygular hissederler. Son aşamada çocuğun sorununu anlayabilmek için doktor doktor gezerler ve sorunu kabullenerek var olan duruma uyum sağlamaya çalışırlar. Çünkü bebeğin sağlıklı gelişimi için ailenin bu duruma bir an önce alışması ve çocuğun gereksinimlerine bu yönde cevap vermesi çok önemlidir. Bu nedenle de aile üyelerinin çocuğun sağlık durumunu, engel türünü en kısa zamanda öğrenmesi, kabullenmesi ve bu yönde tedavi süreci takip etmesi çok önemlidir. Bütün bu süreçlerde ailenin profesyonel bir yardım alması ise süreci hızlandırmakta ve tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

Doğduğu andan itibaren çocuğun sosyal çevresinin en temel ve en önemli karakterleri anne babalardır. Anne babalar çocuğun her anında, her gelişim aşamasında ve döneminde onların yanında olmakta ve ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadırlar. Çocuğun sosyal çevresini okul yaşına gelene kadar anne baba ve birkaç aile üyesi oluşturuyorken, okul çağına geldiğinde bu çevreye öğretmenleri, okul arkadaşları ve çevresindeki diğer bireylerde eklenmektedir. Ve bu dönemden sonra çocuğun hayatında etkili olan kişiler arasına öğretmenleri de girmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi engelli çocuğun tedavisinin ve gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için anne-babanın çocuğunun durumunu kabullenmesi ve çocuğun tedavisini, eğitimini bu yönde sürdürmesi gerekmektedir. Bu aşamada da ailenin öğretmenle işbirliğine çok ihtiyacı vardır.

Çocuğun engel durumunu, kişilik özelliklerini, gelişim aşamalarını en iyi anne-baba bilmektedir. Bu noktada okul- aile işbirliği ve eğitime ailenin de katılımı çok önemli bir yer tutmaktadır.  Anne babaların çocuklarına gerekli becerileri öğretmeleri, var olan yetenek ve becerilerini geliştirmelerine yardım etmeleri ve çocuğun kendini geliştirmesine olanak tanımaları çocuğun ilerlemesini ve aldığı eğitimden verim alabilmesini arttıran durumlardır. Ayrıca çocuğun okulda ya da özel eğitim merkezinde aldığı eğitimi ve uygulamaları takip etmeleri, evde gerekli pekiştirme çalışmalarını yapmaları ve çocuğun gelişimini sürekli kontrol altında tutmaları çok önemlidir.

Çocuklarımızın engel durumunun olanak sağladığı şekilde yeni şeyler öğrenebilmesi, öğrendiklerini uygulayabilmesi, kendine güvenen ve kendisiyle, çevresiyle barışık bireyler olarak yetişebilmeleri için anne baba eğitimine ve aile öğretmen işbirliğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle aileler, çocuklarının engel durumu ya da yaşı ne olursa olsun, onlar için en iyisini yapmaya çalışmalı ve çocuklarının eğitiminde ya da tedavisinde rol alan uzmanlar ile sürekli iletişim ve iş birliği halinde olmalıdırlar.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300