• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8350
 • Euro 10,3400
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 8 °C

Otizm Nedir?

Tuba Ekici

Otizm, bireyin dış dünyadaki uyaranları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanmasını etkileyen, yaşam boyu süren gelişimsel bir bozukluktur.

Otizme ait belirtiler genellikle bebekliğin ilk iki yılı içinde başlar. Gelişim basamaklarına göre sağlıklı bir bebek, 1. ayda karşısındaki insanın yüzüne bakabilir.2. ayda konuşulunca ve ilgilenince gülümser, etrafı ilgi ile seyretmeye başlar.3. ayda tanıdığı kişilere veya eşyaya uzanıp, sesler çıkarır.4. ayda çeşitli seslere başını çevirir.6. ayda tek heceli sesler çıkarır.9. ayda baba, mama diyebilir.12. ayda başkalarının hareketlerini taklit etmeye başlar.15. ayda 4-6 sözcük söyler.2 yaşında ise basit cümleler kurabilir. Taklide dayalı oyunlar oynayabilir. Otistik çocuklar ise bu gelişim basamaklarını ya hiç geliştirememiş ya da kazanılan beceride gerileme yahut kayıp yaşayabilirler. Bu gelişimsel aksamaya ek olarak kendi etraflarında defalarca dönme, anlamsız el çırpma, odanın içinde bir köşeden diğerine koşma gibi amaçsızca tekrarlanan hareketleri vardır.

Otizmli tüm bireylerin iki alanda yetersizlik gösterdiği görülmektedir. Bunlardan birincisi sosyal iletişim ve etkileşimde yetersizlik, ikincisi ise tekrarlanan davranışlar ile sınırlı ilgi alanlarıdır. Sarılma, öpme gibi davranışlardan rahatsız olurlar. Çevredeki insanların görünümleri, durumları dikkat çekmez, kimse yokmuş gibi davranırlar. Bize göre anlamsız olan nesnelere aşırı bağlılıkları olabilir. Belli oyuncaklarla hep aynı biçimde tekrar tekrar oynayabilirler. Şaşırma, gülümseme, yüz buruşturma gibi sosyal etkileşim mesajları onlar için anlamsız olabilir. Bunun için kişinin ister sevinçle ister kızgınlıkla verdiği yönerge her zaman aynı anlamı taşır.

Otistik çocuğun eğitiminde bir çok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin hepsini de çocukların sosyal becerilerini geliştirmesinde ve iletişimi öğrenmesinde yardımcı olacak bir program çerçevesinde sunmak zorunludur. Otistik çocukların eğitimi zaman alan, uğraştırıcı ve çaba gerektiren bir eğitimdir. Bununla birlikte eğitime ailenin katılması sağlanmalıdır. Çocuk eğitim kurumunda öğrendiklerini ancak ailesiyle birlikte ev,park,alışveriş merkezi gibi yerlerde  pekiştirebilir.

Eğitimde bize yardımcı olabilecek en önemli materyal ise sevgidir. Çocukların başarısında cezalar değil sevgi ve takdir edilme en önemli faktördür. Sevginin bulunduğu yerde neşe, mutluluk, huzur, başarı ve verimlilik vardır. İnsanların birbirine sevgiyle yaklaşacağı mutlu günler diliyorum..

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300