• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

NEDEN OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÖNEMLİDİR?

Psikolog Aysun Hızlı Okur

NEDEN OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÖNEMLİDİR?

Okul öncesi dönem çocuklarımızın aileden sonra eğitim için attığı ilk adımdır. Bireysel ihtiyaçların aileden başka kişiler tarafından giderildiği alandır. Yani okul öncesi dönem çocuğun kendini keşfedeceği maceralı bir yoldur. Bu dönem önemlidir çünkü insanlar yaşamları boyunca öğrendiklerinin % 75 ini 0-6 yaş arasında öğrenir. Sağlıklı bir gelişim ve öğrenme sürecinin gerçekleştiği 0-72 ay döneminde çocuklara kaliteli donanımlı okul öncesi eğitimiyle tüm beceriler kazandırılmaktadır.

Peki şimdi bir de okul öncesi eğitiminin çocuğumuza neler kazandırdığına bakalım:

 • İlk ve en önemli basamak olarak değerlendirebileceğimiz kısım sosyal ilişkilerin geliştirilmesidir, çocuklar ev ortamından ayrılarak ebeveynleri dışındaki kişilerle de iletişim kurmaya başlar. Bu da günlük yaşam becerilerini artırması için ona fırsat yaratır. Arkadaş ilişkileri önem kazanır. Bir yandan oyuncaklarını ya da yiyeceğini paylaşmayı öğrenirken diğer yandan karşılıklı iletişim kurma yeteneğini geliştirir. Özellikle sınıf arkadaşlarıyla yaşadığı çatışmalar ve bunu yönetmeyi öğrenmesi önemlidir. Bu durum çocuğun çözümlemeyi öğrenmesini sağlarken gelişen iletişim yeteneği sayesinde aynı zamanda karşısındaki kişiye saygı duymayı da öğrenir.
 • Bir diğer önemli konu, fiziksel gelişimdir. Okul öncesi eğitimi çocuğun psikomotor gelişimine destek sağlamaktadır.  Parmak kaslarının gelişimi için önemlidir. Çünkü ince motor ve kaba motor gelişimi bu dönemde gelişir. Kurumda yapılan aktiviteler çocuğun kalem tutma, resim boyama ya da makas kesme gibi işlemleri yapmasını sağlarken,  çocuğun yaptığı koşma, zıplama, fırlatma ya da tırmanma gibi aktiviteler kaba motor fonksiyonlarını geliştirir.
 •  Okul öncesi eğitim çocukların öz güvenini arttırmakta büyük rol oynamaktadır çünkü okul öncesi dönemde eğitim alan çocuk, ebeveynlerinden bağımsız bulunduğu ortama uyum sağlamayı öğrenir. Kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi, sorunları kendisinin çözebilmesi ve bazı kararları kendisinin vermesi buna en güzel örnektir. Bu sayede kendine olan güveni ve bağımsızlık duygusu gelişir.
 •  Okul öncesi dönem yeteneklerin keşif dönemidir. Okula devam eden çocuklar sosyal ve duygusal gelişim olarak birlikte hareket etmeye başlar. Okulda arkadaş ortamında yapılan aktiviteler ile çocuk kendini tanımaya ve yeteneklerini keşfetmeye başlar. Çocukların güçlü ve desteklenmesi gereken alanlar belirlenir. Tüm bu süreçte okulun bir diğer önemli yanı ise çocukta var olabilecek herhangi bir gelişimsel sorunu erkenden keşfetmek için olanak sunmasıdır.
 • Yine dil gelişiminin kazanılmasında okul öncesi eğitimin büyük payı vardır. Evde ihtiyaçları anne ya da bakımını üstlenen kişi tarafından giderilen çocuk çok fazla konuşma ihtiyacı duymayabilir. Fakat yaşıtları ile bir aradayken, istediğini elde etmek için konuşmak ve kendini ifade etmek zorundadır. Böylece çocuk, konuşma dilini televizyondan değil, arkadaşları ile yaşayarak öğrenir. Ayrıca dil gelişim problemi olan çocuklar okula başladıktan sonra gelişme göstermektedir.

Kısaca özetleyecek olursak: Çocuğun grup etkinliklerine katılması, ilişki kurmayı öğrenmesi ve sosyalleşmesi gibi olgular bu dönemde gelişir. Zihinsel ve fiziksel olarak gelişimin en hızlı olduğu dönemde çocuklarımızı doğru yerde doğru zamanda desteklemek ailelerin en önemli görevlerindendir. İlklerin yaşandığı yaşınızda herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

PSİKOLOG AYSUN HIZLI OKUR

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300