• BIST 1.910,41
 • Altın 779.53486
 • Dolar 13.7199
 • Euro 15.503
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 4 °C

Müsteşar Gümüş, Dünya Sağlık Asamblesi Toplantısı’na Katıldı

Müsteşar Gümüş, Dünya Sağlık Asamblesi Toplantısı’na Katıldı
Müsteşar Gümüş, 68. Dünya Sağlık Asamblesi Toplantısı’na Katıldı

Her yıl Mayıs ayında, üye ülkelerin Sağlık Bakanlarının, devlet dışı aktörlerin temsilcilerinin ve başta Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri olmak üzere Birleşmiş Milletler örgütlerinden temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi'nin 68. Oturumu 18 Mayıs 2015'te açılmıştır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Almanya Başbakanı Merkel, konuşmasında sağlığın Almanya dış politikasındaki yerine, ihmal edilmiş tropikal hastalıkların tedavisi için sağlanan desteklere, antimikrobiyal direnç ile mücadele için atılması gereken adımlara vurgu yapmıştır. Ebola salgınının da gösterdiği üzere bir ülkenin sağlık sistemindeki zayıflığın küresel felaketlere yol açabileceğini ifade eden Merkel, ülkelerin ve DSÖ'nün gerekli tedbirleri alması yönünde çağrıda bulunmuştur. Konuşmasında devamla DSÖ reformuna değinen Merkel, 150 ülke ofisi, 6 bölge ofisi bulunan örgütün hesap verebilirlik, tutarlılık ve etkililik konusunda adımlar atması gerektiğini belirtmiş ve kurulması önerilen ihtiyat fonu ile acil durumlara müdahale ekibinin gerekliliğini vurgulamıştır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Chan ise yaptığı konuşmada Dünya Sağlık Örgütü'nün Acil durumlara müdahale kapsamında Nepal'de ve Ebola'ya yanıt için Batı Afrika'da yürüttüğü faaliyetlere ilişkin örnekler vererek sözlerine başlamıştır. Ebola krizinin gösterdiği üzere örgütün bu alandaki çalışmalarının yoğunlaştırmasının gerekliğini ifade eden Chan, örgütün acil durumlara müdahale için gerekli insan gücü, kaynağın temini konusundaki çalışmalarını hızlandırdığını belirtmiş ve kurulması önerilen 100 milyon $ tutarındaki ihtiyat fonuna üye ülkelerin desteklediğini ifade etmiştir. Yaşanan büyük felaketler sonucunda "mega afet" kavramının sözlüğe girdiğine belirten Chan, gıda güvenliği problemlerinin yayıldığını ve tarihte ilk defa ekonomik refah artışının sağlığa yönelik tehditleri yenmek yerine onları karmaşıklaştırdığını vurgulamıştır. Küresel sağlık problemlerini özetleyen ve eşitsizliklerin altını çizen Genel Direktör, DSÖ'nün bu tehditlerle mücadele için elinden geleni yapacağını ve artan beklentilere yanıt vermek için kendisini yeniden yapılandırdığını belirterek sözlerine son vermiştir.

Asamblenin ilk gününde Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkmenistan ve Malezya, Sudan Sağlık Bakanları ile Birleşik Krallık Sağlık Komisyonu Heyeti ve Bulgaristan Sağlık Bakan Yardımcısıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş olup görüşmelerde küresel sağlık problemleri, ülkemizde gerçekleştirilen sağlık reformu ve sağlık alanında işbirliği çalışmaları ele alınmıştır.

Müsteşar Gümüş, asamblenin ikinci gününde Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmasında öncelikle geçtiğimiz günlerde meydana gelen deprem nedeniyle Nepal'e geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlamıştır. Afetin yaşandığı ilk günden itibaren Nepal'e yardım ulaştıran ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurgulayan Gümüş, önümüzdeki dönemde de ülkemizin vizyonu gereği ihtiyaç içerisindeki ülkelere her türlü yardımı ve desteği sağlayacağını belirtmiştir.

Konuşmasında, afetlerin ve acil durumların küresel sağlık gündemindeki yerinden bahsetmiş ve bu tür beklenmedik durumlarda uluslararası işbirliğinin ve dayanışmanın önemine vurgu yapmıştır. Ülkemizin Suriyeli misafirlerine sağladığı kapsamlı sağlık hizmetlerinin, hakkaniyet, güçlü siyasi liderlik, kaliteli sağlık işgücü, sürdürülebilirlik ve iyi yönetişim temelinde 2003 yılından itibaren uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programının kazanımlarını gösterdiğini ifade etmiştir. Ülkemizin bu alandaki çabalarında uluslararası toplumdan destek görmemesinin ise uluslararası dayanışma ruhuna uygun düşmediğini belirtmiştir.

Eyüp Gümüş, ayrıca Binyıl Kalkınma Hedefleri çerçevesinde elde edilen başarıların 2015 sonrasına da taşınmasının önemine değinerek, başta İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayanlar olmak üzere herkesin sağlık hakkına erişiminin gerekliliğini vurgulayarak sözlerine son vermiştir.

68. Dünya Sağlık Asamble Toplantısı, 26 Mayıs'a kadar devam edecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300