• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

Kolu 3 Boyutlu Teknoloji Yardımıyla Düzeltildi!

Kolu 3 Boyutlu Teknoloji Yardımıyla Düzeltildi!
​​​​​​​5 yaşındayken sağ dirseği kırılan ve kemiğin yanlış kaynaması sonucu sağ kolunda 40 derecelik eğrilik gelişen 20 yaşındaki Gökhan Kavakçı’nın hayatı adeta kabusa dönüşmüştü.

Uzun yıllardır kolundaki şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı, sık sık gelişen şiddetli ağrı ve estetik kaygıları nedeniyle psikolojik olarak kötü etkilenen Gökhan Kavakçı’ya uygulanan 2 ameliyattan da başarılı sonuç alınamamıştı. Gökhan Kavakçı kolundaki soruna çözüm bulunması için doktorlara başvurmaya devam etmiş, ancak ameliyatının hem çok riskli hem de başarı şansının düşük olması nedeniyle her seferinde aldığı olumsuz yanıtla evine dönmüştü. Ta ki Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz’a başvuruncaya dek.

Gökhan Kavakçı’nın ameliyatında şekil bozukluğunun kusursuz ve etkin düzeltilebilmesi için “3 boyutlu teknoloji” den faydalanılmasına karar verildi. Üç boyutlu deformite analizi sonrasında, dirsekteki şekil bozukluğunu düzeltmek için ameliyat esnasında yapılması gereken ideal kemik kesileri netleştirildi ve bilgisayar ortamında uyarlaması yapıldı. Ameliyatta hataya yer bırakmamak için bilgisayar ortamında uyarlaması yapılan tüm kemik ve modeller 3 boyutlu yazıcıda orijinal ebatlarında bastırıldı ve ameliyat bir kez de gerçek kemik modelleri üzerinde simüle edildi. Ardından koldaki deformasyon milimetrik hassasiyetle ve hatasız olarak giderildi ve Gökhan Kavakçı ameliyatından sonra çok kısa bir süre sonra dirseğini tam hareket ettirebildi ve tüm sorunlarından kurtuldu.

 

Adapazarı’nda yaşayan 20 yaşındaki Gökhan Kavakçı, 5 yaşındayken ranzadan düşünce sağ dirseği kırıldı. Kemik yanlış kaynamıştı ve düzeltilmesi için uygulanan 2 ameliyattan da başarısız sonuç alınınca, Gökhan Kavakçı’nın hayatı adeta kabusa dönüşü. Dirseğinde oluşan 40 derecelik eğrilik nedeniyle Gökhan’ın sağ kolu ne tam kapanıyor, ne de tam açılabiliyordu. Gökhan ağırlık taşımak gibi günlük işlevlerini yerine getirmekte büyük güçlük yaşıyordu ve sık sık çektiği ağrılar ve kolundaki şekil bozukluğu nedeniyle ruhsal çöküntüye girmişti. Kolundaki deformasyonun düzeltmesi için başvurduğu doktorlar ameliyatın çok riskli ve hedeflenen sonuca ulaşılmasının da zor olduğu gerekçesiyle ameliyatı kabul etmiyorlardı. Gökhan Kavakçı ümidini kaybetmeye başlamışken bu kez Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz’a başvurdu. Gökhan Kavakçı, Türkiye’de yanlış kaynamış olan kemiğe ilk kez uygulanan “3 boyutlu teknoloji destekli deformite düzeltme” yönteminin kullanıldığı ameliyat sayesinde yeniden sağlığına kavuştu.

 

Dirsekteki deformite 3 boyutlu teknoloji ile incelendi

Tedavi olmak amacıyla Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz’a başvuran Gökhan Kavakçı’ya dirseğindeki şekil bozukluğunun kusursuz ve etkin bir şekilde düzeltilebilmesi için 3 boyutlu teknoloji destekli cerrahi önerildi. Gökhan Kavakçı’nın bu yöntemi kabul etmesinin ardından Türkiye'de pek çok yönüyle yeni bir uygulama olan 3 boyutlu deformite analizi yöntemiyle Gökhan’ın dirseğindeki şekil bozukluğu detaylı olarak incelendi.

Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz Gökhan’ın dirseğinde mevcut olan şekil bozukluğunu sağlam kolunun anatomisini birebir örnek alarak orijinal haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek ameliyatın planlanma sürecini şöyle anlattı: “Öncelikle Gökhan’ın her iki kolunun detaylı bir tomografik incelemesini yaptık. Yaptığımız incelemelerde hastamızın sağ dirseğinde 40 derecelik bir eğrilik tespit ettik. Bilgisayar ortamında yaptığımız 3 boyutlu cerrahi uyarlamayla, eğriliği düzeltmek için klasik yaklaşımla kemikten 40 derecelik bir kemik diliminin çıkartılmasının şekil bozukluğunu ve hareket açıklığı sorununu arzu ettiğimiz şekilde düzeltmeyeceğini gördük. Bu nedenle klasik cerrahi yöntemle uygulamaya kalkışıldığında çok riskli olabilecek farklı bir ameliyat uyarlamaya karar verdik. 40 derecelik açısal eğriliği düzeltmek için kemikten 40 değil, 20 derecelik bir üçgen dilim çıkarmaya karar verdik. Daha sonra bu 20 derecelik dilimi 180 derece ters çevirerek aynı bölgeye tekrar yerleştirmek suretiyle toplamda hedeflediğimiz 40 derecelik düzelmeyi sağlayabileceğimizi gördük.”

 

Kesi yeri bilgisayar ortamında milimetrik olarak hesaplandı

Gökhan Kavakçı’ya uygulanacak olan ameliyat birçok nedenden dolayı çok kompleks işlemleri içeriyordu. Öncelikle 20 derecelik kemik dilimi dirsekte doğru yerden çıkarılmadığı takdirde, örneğin 2 milimetre aşağıdan veya yukarıdan çıkarıldığında istenilen sonuç alınamayacaktı. Dahası, ters çevrilip aynı bölgeye yerleştirilecek olan 20 derecelik kemik dilimini sabitleyerek kaynamasını sağlayacak olan kemik vidalarının kemiğe takılması teknik olarak çok zor bir işlemdi ve ameliyatın başarısı açısından risk oluşturuyordu. “Bu ve benzer nedenlerle klasik cerrahi yöntemde kemik üzerinde böylesine kompleks işlemlerin yapılmaya kalkışılması ameliyatı macera haline getiriyor.” diyen Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz 3 boyutlu teknoloji sayesinde 20 derecelik üçgen kemik dilimini dirseğin hangi bölgesinden çıkarabileceklerini bilgisayar ortamında milimetrik olarak hesaplayıp, işaretleyebildiklerini söyledi.

 

Kemikler 3 boyutlu yazıcıda orijinal ebatlarında üretilerek ameliyat tekrar simüle edildi

Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz ameliyatta hataya hiç yer bırakmamak için bilgisayar ortamında provasını yaptıkları ameliyata ait bütün 3 boyutlu bilgisayar modellerini 3 boyutlu yazıcıda orijinal ebatlarında bastırdıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bilgisayar simülasyonu sonrasında 3 boyutlu yazıcıdan çıkarttığımız kemik modelleri üzerinde ameliyatın tekrar simüle edilmesiyle koldaki şekil bozukluğunun istediğimiz şekilde düzelebileceğini gördük. Ayrıca, kaynamayı sağlamak üzere kemiklerin sabit durmasını sağlayacak olan kemik vidalarının ne kadar sağlam tespit sağlayacağını da ameliyat öncesinde yine bu simülasyonla belirledik. Normal koşullarda klasik cerrahi yöntemlerle çok riskli olabilecek bir cerrahi planı hataya yer bırakmadan başarıyla sonuçlandırabileceğimizi gördük.”

 

Karmaşık cerrahi plan kusursuz uygulandı

Bu aşamadan sonra Gökhan Kavakçı’nın dirseğindeki şekil bozukluğunu düzeltmek için en iyi şekilde planlaması yapılmış olan ameliyatın uygulanmasına geçildi. “Normal koşullarda, 3 boyutlu teknoloji olmaksızın, böylesine karmaşık bir cerrahi planın kusursuz uygulanabilmesi en tecrübeli cerrahlar için bile mümkün olmuyor.” diyen Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz, “Bunun aksine ameliyatta 3 boyutlu yazıcıyla hasta ve ameliyatı için özel üretilen “hastaya özel kesi şablonu” kullanılması, kemik kesilerinin ameliyat planına bire bir uygunlukta, milimetrik hassasiyetle ve hatasız yapılabilmesini garantiliyor” dedi.

 

Pek çok avantaj sağlıyor

Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz günümüzde, 3 boyutlu teknoloji ürünü, kişiye özel 3D kesi şablonlarının kullanımı sayesinde kırık kemiğin yanlış kaynamasına bağlı gelişen şekil bozukluğunun cerrahi tedavisinde mükemmel estetik sonuç elde edilebildiğine dikkat çekerek yöntemin diğer avantajlarını şöyle sıraladı. ”Bu yöntem sayesinde ameliyat süresi kısalıyor, güçlü kemik tespiti için zemin sağlanıyor, kemik kaynamasıyla ilgili olası problemler asgariye indiriliyor ve ameliyat sonrasında ekleme çok kısa süre içinde hareket kazandırılabiliyor”

 

Kolunu 10 gün sonra hareket ettirebildi

Üç boyutlu teknolojinin sağladığı önemli avantajlardan biri, hastanın iyileşme süresinin kısalması. Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz, yanlış kaynamada uygulanan klasik cerrahi yöntemle eğrilik düzeltilebilse bile hastanın iyileşme ve kolunu oynatabilme süresinin birkaç ayı bulabileceğinin altını çizerek, Gökhan klasik yöntemle tedavi edilmiş olsaydı ameliyat sonrasında 3-4 hafta kadar kolu alçıdan dahi çıkamayacaktı ve bunun ardından yoğun bir fizik tedavi süreci gerekecekti” dedi. 3 boyutlu teknoloji destekli deformite düzeltme ameliyatı sayesinde Gökhan Kavakçı’nın ameliyatın 10. günden itibaren kolunu basit gündelik aktiviteler için kullanmaya başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz sözlerini şöyle noktaladı “Hastamız birinci ayın sonunda ameliyat öncesinde kısıtlı olan dirsek hareketlerini tam yapabilir hale geldi ve önceden yaşadığı ağrıları da ameliyat sonrasında kısa sürede dindi”

 

Her iki kolum arasında artık hiçbir fark yok 

Başarılı geçen ameliyatın ardından kolundaki şekil bozukluğu tümüyle düzelen Gökhan Kavakçı mutluluğunu şu cümlelerle ifade etti: “Kolumdaki şekil bozukluğu nedeniyle utancımdan kısa kollu tişört giyemiyor, denize giremiyordum. Üstelik birçok günlük işlevlerimi yerine getiremiyordum. Örneğin sadece 2-3 kiloluk bir malzemeyi kaldırsam bile birkaç dakika içinde kolumda, parmaklarımda gelişen ağrı nedeniyle yükü bırakmak zorunda kalıyordum. Hem ağrılarım hem estetik kaygılarım nedeniyle yıllardır ruhsal olarak kendimi kötü hissettim. Başvurduğum doktorlar sinir ve damar yaralanması gibi ciddi riskler içerdiği ve istenilen sonuca ulaşılamayacağı kaygısıyla ameliyattan kaçındılar hep. Tam ümidimi yitirmek üzereyken başvurduğum Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz ise sorunuma çözüm bulabileceği müjdesini verdi. Hastanede sadece 3 gün kaldım, aradan bir hafta geçtikten sonra da kolumu tümüyle hareket ettirmeye başladım. Her iki kolum arasında artık hiçbir şekil farkı yok. Estetik kaygım olmadığı için kısa kollu tişört giyebiliyor ve denize girebiliyorum. Daha da önemlisi yıllardır parmaklarımda, kolumda ve sırtımda gelişen ağrılarımdan tümüyle kurtuldum.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300