• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8350
 • Euro 10,3400
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 47 Öğrenci Daha Beyaz Önlük Giydi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 47 Öğrenci Daha Beyaz Önlük Giydi
İlk öğrencilerini 2010 – 2011 eğitim yılında alan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Bayram’ını 14 Mart 2016 tarihinde ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’yle kutladı.

47 öğrencinin beyaz önlük giydiği törene Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. Evren Keleş ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan katıldı. Törende konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, seçilmiş öğretim kadrosunu bünyesinde barındırıyor. Araştırma, bilgi üretme ve toplum sağlığına hizmetin ön planda olduğu Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, yarının liderlerinin yetiştirildiği evrensel standartlarda eğitim ve sağlık kuruluşu olmayı hedefliyor. Türkiye’de tıp fakültesi olan, kendine ait bir araştırma hastanesi bulunan ve diğer tüm fakülteleri belirli bir standardın üzerinde olan tek üniversiteyiz” dedi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan ise, yetenekli öğrencileri bilgili, donanımlı ve etik değerlere sahip hekimler olarak topluma kazandırırken, Türkiye’nin ihtiyacı olan çağdaş biyomedikal araştırmacılar yetiştirmeyi de temel hedef olarak gördüklerini söyledi.

 

Türkiye’de tıp eğitimine yeni ve farklı bir anlayış kazandırmak amacıyla 2010 yılında kurulan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 47 öğrencisi, mesleğe ilk adımını 14 Mart Tıp Bayramı’nda düzenlenen “5. Beyaz Önlük Giyme Töreni’yle” attı. Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde düzenlenen törene, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. Evren Keleş ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan katıldı.

 

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi evrensel standartlarda bir eğitim ve sağlık kuruluşu olmayı ve tıp alanında yarının liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor”

Törende konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Sözlerime başlamadan önce Ankara’da yaşanan hain saldırı nedeniyle duyduğumuz büyük üzüntüyü sizlerle paylaşmak isterim. Bu hain saldırıyı şiddetle kınarken, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum” dedi.

Konuşmasında tıp eğitiminin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Umran İnan, Koç Üniversitesi’nin mükemmel doktorlar yetiştirmek amacıyla Vehbi Koç Vakfı vizyonuyla kurulduğunu belirterek şunları söyledi: “Seçilmiş öğretim kadrosuyla araştırmayı, bilgi üretmeyi ve toplum sağlığına hizmet etmeyi ön plana alan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, evrensel standartlarda bir eğitim ve sağlık kuruluşu olmayı ve tıp alanında yarının liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor. Koç Üniversitesi, Türkiye’de hem tıp fakültesi olan, hem kendine ait bir araştırma hastanesi bulunan hem de diğer tüm fakülteleri belirli bir standardın üzerinde olan tek üniversite konumunda.”

 

“İmkânlarımızı insanlık için en iyi şekilde kullanıyoruz”

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan Koç Üniversitesi’nde sıfırdan bir tıp fakültesi kurarak zoru başardıklarını ve artık büyük başarılara imza atmanın da zamanının geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bizler burada çok güzel imkânlar yakaladık ve bu imkânı insanlık için en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık. Müfredatımızda ve araştırma programlarımızda disiplinler arası etkileşimin önemini hep vurguluyoruz. Bizler tüm dünya için en verimli, en çarpıcı araştırmaların tıbbın, mühendislik, idari bilimler, sosyal ve hukuk gibi diğer ana bilim dallarıyla birleşiminden çıkacağına inanıyoruz. Koç Üniversitesi Hastanesi, Tıp Fakültemizin araştırma, uygulama ve eğitim hastanesi olarak Eylül 2014’te faaliyete geçti. Hastanemiz yurtdışı standartlarında tıp doktorları, asistan ve hemşire yetiştirmek amacıyla kuruldu ve şu an en güncel tıp anlayışına uygun hasta bakım ve tedavisi sunuyor. Hastanemiz, çok özellikli ve ileri teknolojik donanımlı bir üniversite hastanesi olup, sağlık alanında klinik ağırlıklı eğitim, araştırma ve sağlık hizmet sunumunda ülke sınırları ötesinde öne çıkan bir merkez.” Prof. Dr. Umran İnan ayrıca, 2016 yılının Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi için özel bir anlamı olduğuna dikkat çekerek, bu yıl ilk mezunlarını vereceklerini belirtti.

 

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. Evren Keleş, “ Hastanemizde eğitim görecek öğrenciler, araştırmalarıyla geleceğe yön verecekler”

 

Törende konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. Evren Keleş, Ankara’da yaşanan saldırıyı şiddetle kınadığını ve saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Tıp Bayramı nedeniyle öğrencilere seslenen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. Evren Keleş, “Koç Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerimiz, Türkiye’nin hiçbir yerinde bulunmayan geniş imkânlara sahip. Öğrenciler bugün burada giydikleri beyaz önlüklerle ileride hastanede klinik hekimlik yapmaya başlayacak. Öğrenciler üçüncü yılından sonra klinik eğitimlerine Koç Üniversitesi Hastanesi’nde devam edecek. Uluslararası standartlardaki hastanemizde, en güncel tıp anlayışına uygun bir bakış açısıyla eğitim görecek olan öğrenciler, kendi araştırmalarına başlayıp, bu araştırmalarla geleceğe yön verecekler” dedi.

 

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan, “Doktor açığı 2050 yılında 22 milyona yükselecek, gelecekte doktorlara olan ihtiyaç daha da artacak”

 

Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan da Ankara’da tüm insanlığa yönelik hain saldırıyı şiddetle kınayarak, “Bu korkunç saldırıda yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, ailelerine, sevdiklerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Şevket Ruacan konuşmasında, tıp doktorlarının Türkiye ve dünya için önemine dikkat çekti. Halen dünyada 4.3 milyon doktor açığı bulunduğunu bu sayının 2050 yılında 22 milyon kişiye kadar yükseleceğini ifade eden Prof. Dr. Ruacan, bu yüzden doktorların ihtiyaç duyulan kişiler olduğunu ve gelecekte de bunun böyle devam edeceğini söyledi Prof. Dr. Şevket Ruacan sözlerine şöyle devam etti: “Tıp Bayramları aynı zamanda sağlık sorunlarının masaya yatırıldığı, sorunların paylaşıldığı, başarıların kutlandığı günler olarak da önemli. Temel sağlık göstergelerindeki iyileşmelere karşın sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet, olumsuz çalışma koşulları, yönetime katılamama, sağlığın metalaştırılması gibi konularda sağlıkçıların görüşlerini güçlü bir şekilde belirtmeleri için bir araç oluyor. Üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu mali koşullar, sosyal güvenlik kurumlarıyla ilişkiler, tıp eğitimini etkileyen sayısal baskılar ve altyapı düzensizlikleri ülke sağlığını bugün ve gelecekte olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Bu konularda tüm sağlık çalışanlarının söz almaları, görüş belirtmeleri ve sağlığın önemini vurgulamayı sürdürmeleri gerekiyor.”

 

Tören, konuşmacılarının ardından Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 47 öğrenci beyaz önlüklerini giyerek, tıp mesleğinin ilk basamağına adım attı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300