• BIST 1.479,930
 • Altın 561,93
 • Dolar 9.7274
 • Euro 11.3557
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 8 °C

Kişilerarası Etkili İletişim

Güllü Bal

İnsan, fıtratı gereği çevresindeki diğer insanlarla konuşma,  onlarla iletişime geçme, duygu ve düşüncelerini aktarma ihtiyacı duyan bir varlıktır. Dünya ‘ya geldiğimiz ilk andan itibaren içimizdeki bu ihtiyaç ve dürtüyü gidermeye çalışırız.  Küçük bir bebeğin doğdu ilk anda çevresindeki meraklı gözlere ağlayarak verdiği tepki ya da onu okşamak için uzanan bir ele sımsıkı tutunması bunun en doğal göstergesidir. O anki hissettiklerini paylaşmak, karşıdaki kişileri anlamak ve onlar tarafından anlaşılmak istenmek bireyi insanlarla iletişime geçmeye sevk eden durumlardır. Bu sebeple kişilerarası iletişim ve kurulan bu iletişimin etkili olması insanlar arasında sağlıklı ilişkiler kurulabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

            İletişim, iki veya daha fazla birey arasındaki duygu, düşünce ve bilgi alışverişidir.  Kişilerarasında kurulan bu bağ bazen niyetli olarak meydana gelirken bazen de niyetsiz olarak yani istemeyerek de ortaya çıkabilmektedir. İletişim tek taraflı olmamaktadır. Biz karşımızdaki kişi veya kişilere bir mesajımızı iletip onların anlamasını beklerken, onların da bize ilettikleri mesajları anlamaya çalışırız. Çevremizdeki insanlarla iletişime geçmeden önce ilk olarak kendimizi tanımamız gerekmektedir. Duygularımızı, düşüncelerimizi, hissettiklerimizi, değerlerimizi ve benliğimizi çok iyi bilmemiz ve bunların farkında olmamız gerekmektedir. Eğer kişi ‘’Ben Kimim ?’’ sorusunun cevabını biliyorsa kendine güvenir, kendisiyle barışık olur ve insanlarla etkili iletişim kurabilir.

İletişim dendiğinde birçoğumuzun aklına sadece seslerle kurduğumuz sözel iletişim gelmektedir. Oysaki iletişim sadece seslerden ya da kelimelerden oluşmamaktadır. İletişim kullandığımız sözcüklerle olmakla beraber, kelimeleri söylerken sesimizdeki ritim, iniş çıkışlar, sesin niteliği, sözel olmayan iletişimin ögeleri olan beden dili, yüz ifadesi, bedenimizin duruşu, jest ve mimiklerimiz iletişim kurarken kullandığımız diğer kaynaklardır. Bunla ilgili olarak 1981 yılında California Üniversitesinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma sonuçlarında da anlıyoruz ki iletişim sadece kullandığımız kelimelerle sınırlı kısır bir döngü değildir.

            Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren düşüncelerimizi aktarabilmek, isteklerimizi söyleyebilmek, işlerimizi halledebilmek ve bunlar gibi sayabileceğimiz daha birçok sebepten dolayı evde, okulda, işte, çarşıda pazarda veya dışarıda herhangi bir yerde insanlarla iletişime geçmek zorunda kalmaktayız. ‘’İnsanlar konuşa konuşa anlaşır.‘’ atasözümüz de bu durumu çok güzel bir şekilde ifade etmektedir. Konuşurken ya da farklı şekillerde iletişime geçerken etkili bir ilişki kurmak istiyorsak bazı konulara dikkat etmemiz gerekmektedir.

            Karşımızdaki kişiye ’’saygı duymak’’, ona kendisinin biricik ve değerli olduğunu hissettirmek etkili iletişimin ilk adımıdır. Abartıdan, gösterişten ve başkasına benzemekten uzak durarak ‘’doğal ve içten davranmak‘’ iletişimimizin kalitesini arttıracak önemli diğer bir adımdır. Duygu, düşünce ve fikirlerimizi dolandırmadan veya başka şeyler ima etmeden ‘’açık‘’ bir şekilde ifade etmemiz karşımızdaki kişinin bizi doğru anlamasını sağlayacak davranışlardan biridir. Geçmişte yaşadığımız benzer sıkıntıları ifade etmek, o zamanki duygu ve düşüncelerimizi ‘’paylaşmak’’, kişiyle empati kurmak da insanlarla iletişim kalitemizi arttıracak davranışlardandır.

            Birey olarak farklı karakterlere, farklı düşüncelere veya farklı inançlara sahip olsak da her zaman insanları anlamaya çalışmalı ve kendimizi de karşıya en doğru şekilde aktarmalıyız. Sanıyorum ki aynı havayı soluduğumuz, aynı güneşle ısındığımız, aynı topraklara bastığımız insanlarla anlaşabilmek bazen zor olsa da imkansız değildir. Bize düşen, kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak, onu anlamaya çalışmak ve ona değer vermektir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300