• BIST 1.419,430
 • Altın 487,78
 • Dolar 8,6130
 • Euro 10,0900
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C

İshal vakaları tatillerde artıyor

İshal vakaları tatillerde artıyor
Medicana International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu ve Onko Koçsel İlaçları İş Birimi Yöneticisi Akın Çoban, Kurban Bayramı öncesinde tatil planı yapanları uygun olmayan gıdalar ve hijyen koşulları konusunda uyarı

Turist ishali olarak tanımlanan ishal türünün dünya genelinde yaygınlık kazandığını ve her yıl 10 milyon kişinin turist ishaline yakalandığını belirten Medicana International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu ve Onko Koçsel İlaçları İş Birimi Yöneticisi Akın Çoban, Kurban Bayramı öncesinde tatil planı yapanları uygun olmayan gıdalar ve hijyen koşulları konusunda uyarıyor. 

 

Kurban Bayramı öncesinde tatile çıkma planı yapanları ishal vakaları konusunda uyaran Medicana International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, seyahat edilen ülke veya bölgede tüketilen katı ve sıvı gıdaların içinde bulunan mikroorganizmaların 'turist ishali' olarak tanımlanan ishale yol açtığına dikkat çekiyor. Söz konusu ishal vakalarının özellikle Afrika, Güney Amerika, Ortadoğu ve Güney Doğu ülkelerine seyahat edenlerde sık görüldüğünü kaydeden Nuhoğlu, Türkiye'de ise bu ishal türünün daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yapılan seyahatlerden sonra ortaya çıktığını belirtiyor.

 

Her yıl 10 milyon vaka

Dünya genelinde her yıl 10 milyon kişinin turist ishaline yakalandığının tahmin edildiğini ifade eden Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, şeker hastalığı olanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, mide asitini azaltan ilaç kullananlar ve inflamatuar bağırsak hastalığı olanların turist ishaline yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Nuhoğlu, çeşitli bakterilerin, rotavirüs, sitomegalovirüs gibi virüslerin ve giardia gibi parazitlerin turist ishaline yol açan ve en sık görülen mikrobiyal ajanlar olduğunu kaydediyor.    

 

Turist ishalinin çoğunlukla gıdalardan kaynaklandığını  ifade eden Nuhoğlu, bakterilerin vücuda genellikle az pişmiş etlerden geldiğini belirtiyor. Nuhoğlu, turist ishalinin çiğ, az pişmiş ya da uygun ortamlarda saklanmadığı için bozulmuş et yemeklerinin yanı sıra pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri, klorlanmamış içme suları ve kanalizasyon suyu ile sulanan veya yıkanan sebzelerin tüketilmesiyle bulaştığını dile getiriyor. Bununla birlikte, ishal hastalığını belirtili ya da sessiz geçiren kişilerin iyi yıkamadıkları elleriyle hazırladıkları gıdaların tüketilmesi veya bu kişilerin dışkılarıyla kirlenmiş ortamla temas yoluyla bakterilerin yayıldığını söyleyen Nuhoğlu, salgınların büyük kısmının söz konusu gıdaların çok sayıda insan tarafından tüketilmesi sonucunda oluştuğunu belirtiyor.

 

İlk beş günde ortaya çıkıyor

Onko Koçsel İlaçları olarak çocuklar ve yetişkinlerde yaygınlık kazanan ishal türleri ve önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Onko Koçsel İlaçları İş Birimi Yöneticisi Akın Çoban, turist ishaline yol açan bakterilerin seyahet edilen ülkeye vardıktan bir ila beş gün sonrasında başlayan karın ağrısı ve sulu dışkı ile kendisini gösterdiğine dikkat çekiyor. Turist ishalinin eve döndükten sonra da ortaya çıkabileceğini kaydeden Akın Çoban, hastaların genellikle günde dört ila altı kez ve sulu kıvamda dışkıladıklarını ve çoğunlukla ateş görülmediğini ifade ediyor.

 

Bazı hastalarda ishal öncesinde bulantı ve kusma görüldüğünü belirten Çoban,  dışkıda kan ve iltihap görülmediğini, bağırsak seslerinin arttığını, karında gaz ve şişkinlik olabileceğini söylüyor. Hastalığın seyrine bağlı olarak halsizlik, kan basıncı düşüklüğü, idrar miktarında azalma ve renginde koyulaşma, ağız ve cilt kuruluğu, gözyaşı eksikliği ve kas ağrıları gibi su ve elektrolik kaybına bağlı bulguların görülebileceğini belirten Çoban, yaşlı hastalarda şuur bulanıklığı oluşabileceğini, ancak klinik bulguların iki ila altı gün içinde kaybolduğunu dile getiriyor.

 

Tedavi aşamasında ishal süresince kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin ağızdan ya da gerekirse damar yoluyla vücuda yeniden kazandırılması gerektiğini kaydeden Çoban, ishalin genellikle iki ila altı gün içinde antibiyotik kullanmadan durduğunu, ancak doktor gerek görüyorsa antibiyotik tedavisinin uygulandığını belirtiyor.

 

Yediğinize içtiğinize dikkat

Seyahat edilen bölgelerde genel hijyen önlemlerine uyulması ile turist ishalinin gelişme riskinin azaltılacağını ifade eden Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, tuvalete gittikten sonra ve yemekten önce el yıkama, içme suyundan kuşku duyulduğu takdirde dişleri fırçalamadan önce suyu kaynatma ya da dezenfektan tabletleri ile steril hale getirme ya da güvenilir şişe suyu kullanmayı öneriyor.

 

Yeterince temiz olmayan sudan yapılmış buzun bakterileri muhafaza ettiğini ve söz konusu bakterilerin bağırsaklarda çözülerek daha etkin hale geldiğini kaydeden Nuhoğlu, buzun güvenilir sudan yapılmış olmasının büyük önem taşıdığını belirtiyor. Nuhoğlu, beklemiş yemek yemek, iyi pişmemiş gıda tüketmek, çiğ gıda yemek, görünümü, kokusu ve rengi kötü olan yiyecekleri yemek, açıkta satılan dondurmaları tüketmek ve özellikle bazı ülkelerde çiğ balık ve istiridye gibi deniz mahsüllerinin turist ishaline yakalanma riski bakımından son derece tehlikeli olabileceğini de belirtiyor.

 

Özellikle riskli bölgelere seyahat edenler, beş yaş altı çocuklar, yaşlı kişiler, şeker hastaları ve bağışıklık sistemi bozulmuş bireylerin ishale karşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunan Nuhoğlu, ishalin zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini vurguluyor. İshalin önemsenmesi gereken bir hastalık olduğunu ifade eden Nuhoğlu, toplumun ishal konusunda bilinçlendirilmesi ve hijyene mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

 

Onko Koçsel - Onko İlaç, 1987 yılında kan ürünlerini Türkiye'ye ilk kez getirerek Türkiye ilaç sektöründeki yerini aldı. 1995 yılında ise Koçsel İlaç, kardeş şirket olarak gruba katıldı. Kuruluşundan bugüne yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Onko Koçsel İlaçları, şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İrfan Koç'un 35 yılı aşkın sektör deneyimiyle Türk tıbbına önemli hizmetlerde bulunmakta, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümleriyle birçok ilki hayata geçirmektedir. Hizmette ilklere ve kalıcı eserlere imza atan Onko Koçsel İlaçları, 2015 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek Türkiye'de bir ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik üretim tesisinin açılışını gerçekleştirmiştir. Tesis, Türkiye'de kısıtlı olarak üretilen ya da hiç üretilmeyen, hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye'de üretilmesine olanak sağlamaktadır. En ileri teknolojiyle üstün kalite koşullarında üretim gerçekleştiren tesis, Türkiye'nin dışa olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra, onkolojik olarak sahip olduğu yüksek kapasite sayesinde Türkiye'nin bu alanda tüm ihtiyacını karşılayabilecek gücü elinde bulunmaktadır. Tesislerin yapıtaşı olan AR-GE faaliyetleri, Türkiye'de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretimi yapılmayan, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddelerini geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300