• BIST 1.441
 • Altın 485,214
 • Dolar 8,2228
 • Euro 9,9825
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C

“Glokom” Göz Tansiyonu Hastalığına Dikkat!

“Glokom” Göz Tansiyonu Hastalığına Dikkat!
​Halk dilinde 'Karasu Hastalığı' olarak bilinen Glokom hastalığı aslında bir görme siniri hastalığı ve görme sinirini oluşturan liflerin tedricen azalması ile seyrediyor.

 İlerleyici ve geri dönüşü olmayan ve dünya çapında katarakttan sonra körlüğün en sık 2. nedeni Glokom hastalığında, erken tanı son derece önem arz ediyor.

Glokomun en sık görülen türleri 'Açık Açılı Glokom' ve 'Kapalı Açılı olduğunu belirtenAcıbadem Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak, bu iki türün, tüm Glokom hastalarının yaklaşık yarısını oluşturduğunu ayrıca çocuk ve gençlerde (Jüvenil Tip), hatta çok nadir olmakla birlikte bebeklerle de (Yenidoğan Glokomu) görülebildiğini söyledi.

 

Oldukça sinsi ilerliyor

Yine göz içi basınç değerleri normal ölçülmesine rağmen, görme sinirinde hasar gelişen bir Glokom türü de mevcut (Normal Basınçlı Glokom) olduğunu belirten Altıparmak, Glokomun en sık görülen türü olan Açık Açılı Glokom herhangi bir yakınmaya neden olmadığını söyledi.

Oldukça sinsi ilerleyen ve hastanın fark etmesi için görmesinin ciddi olarak azalması gerektiğini ifade eden Altıparmak, “Bu nedenle rutin göz muayenesinin en önemli bölümlerinden birisi göz tansiyonunun ölçümüdür. Kapalı Açılı Glokom daha çok ataklar şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Göz tansiyonu aniden yükselir, hastanın gözüne kızarıklık, bulanık görme ve ağrı olur. Yenidoğan Glokomu' n da ise bebek ışıklara aşırı hassastır, gözleri sulanır; Hastalığın devamında gözünün önündeki saydam tabaka (kornea) büyümeye başlar ve gözde de büyüme meydana gelir” dedi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak, “Rutin göz muayenesinin bölümleri arasında zaten göz tansiyonu ölçümü ve görme sinirinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Günümüzde görme sinirindeki kaybın daha hassas ölçümüne izin veren ve takiplerde değişimi daha kolay fark etmemizi sağlayan bilgisayarlı görme alanı, göz siniri analizi (OCT, HRT vb) gibi cihazlar mevcuttur. Ayrıca saydam tabakanın göz tansiyonu ölçümünü etkilediği bilindiğinden, son yıllarda saydam tabaka kalınlığı ölçümü (pakimetri vb) de Glokom hastalarının tanı ve takibinde kullanılan yöntemler olmuştur.

“Tedavilere uyulmalı”

Glokom hastalığının seyrini değiştirdiği bilinen ve tedavi edilebilen tek faktör şu an için hala göz içi basıncının, yani göz tansiyonunun düşürülmesidir. Günümüzde göz tansiyonunu çok etkin biçimde düşürebilen sayısız ilaç ve ilaç kombinasyonları vardır. İlaç kullanmaya uygun olmayan veya ilaçla hastalığın ilerlemesi durdurulamayan hastalar için çeşitli cerrahi tedaviler (lazer tedavileri de dahil) mevcuttur. Tedavide önemli olan, her hastanın kendi özelinde değerlendirilmesi, muayene ve testlerde hastalığın ilerlemesini durduran göz tansiyonu değerlerinin tespit edilmesi ve korunmasıdır. Örneğin bir hastanın göz içi basıncını normalin üst sınırı olan 21 mm hg' nın altına indirmek görme siniri hasarını durdurmaya yeterken, benzer bir hastada yetmeyebilir ve göz içi basıncını daha da düşük seviyelerde tutmak gerekebilir. Bütün bunlar hastaların dikkatli bir takibi ve verilen tedaviye uymaları ile gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

 

“40 yaş üzerinde daha sık rastlanıyor”

Glokom hastasının kendi görmesini koruması için yapacağı en önemli şeylerin ilaçlarını düzenli kullanması ve kontrollerini aksatmaması olduğunu söyleyen Altıparmak sözlerine şöyle devam etti; “Göz Hekiminiz sizin için en uygun takip sıklığını size anımsatacaktır. Glokom hastalığı bazı ailelerde daha sık görülebilir. Bu nedenle glokom tanısı konan hastalar kan bağı olan akrabalarını bilgilendirip onları da Göz muayenesi olmak için teşvik etmelidir. Glokom hastalığına 40 yaş üzerinde daha sık rastlandığından, bu yaştaki hasta yakınlarının da göz muayenesi olmaları son derece önemlidir.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300