• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8350
 • Euro 10,3400
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 8 °C

Firmalarının Sosyal Sorumluluk Dayanışması Çocuklara Şifa Dağıttı ....

Firmalarının Sosyal Sorumluluk Dayanışması Çocuklara Şifa Dağıttı ....
KadıköyŞifa Sağlık Grubu ile optik sektörünün önde gelen firmaları Ipek, Isbir, Merve , Opak Optik; 2015 yılı “Dünya Görme Günü” kapsamında, 8-9 Ekim tarihlerinde düzenledikleri sosyal sorumluluk projesi için bir araya geldi.

40 yıldan bugüne çocuk sağlığı konusunda referans merkezi olan KadıköyŞifa Sağlık Grubu ile optik sektörünün önde gelen firmaları Ipek, Isbir, Merve , Opak Optik; 2015 yılı “Dünya Görme Günü” kapsamında, 8-9 Ekim tarihlerinde düzenledikleri sosyal sorumluluk projesi için bir araya geldi. Ataşehir ve Çekmeköy Belediyeleri tarafından belirlenen, ihtiyaç sahibi 100 çocuğun göz muayenesi, Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şehvar Nefesoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Gerekli teknolojik standartlarla donatılmış göz laboratuvarına sahip Ataşehir Hastanesi’nde yapılan göz muayeneleri sonucunda;

Gözlük kullanmakta olan 5 çocuğun ölçümleri yeniden yapılarak yeni gözlük reçeteleri verildi

3 çocukta konverjans yetmezliği( gözde kas bozukluğu) saptandı ve göz egzersizi önerildi

4-5 yaşlarında 2 çocukta ileri derecede hm astigmat( hipermetrop astigmat) ve ambliopi ( görme tembelliği) saptandı ve gözlük reçeteleri düzenlendi6 yıl önce delici bıçak yaralanması sonrasında görme yetisini kaybetmiş 11 yaşında bir kız çocuğunda korneal glokom ve retina dekolmanı ( retina yırtığı) saptandı ve estetik amaçlı iris lensi sipariş edildi.

Yapılan muayeneler sayesinde 2 çocuğun ilerde telafisi olmayan göz bozukluklarına tanı konup; tedavilerine başlandı.

Toplam 25 çocuğa ilaç ve gözlük reçetesi verildi.İlaç ve reçete verilen çocukların tüm ihtiyaçları; sponsor optik firmaları tarafından karşılanmak suretiyle ailelerine teslim edildi.

Proje kapsamında; muayeneye katılan tüm çocuklara, sponsor optik firmalarınca tedarik edilen çocuk güneş gözlükleri hediye edildi

Çocuklarda göz bozukluklarının erken yaşlarda teşhis edilmesinin, tedavi için büyük önem taşıdığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, çocuk yaşlarda rutin göz muayenelerinin yapılmasının önemini vurguladı.

Okul döneminde sıklıkla ortaya çıkan en belirgin görme bozukluğu hipermetropi (yakını görememe) dir. Hipermetropi doğumla beraber başlar ve yaşla beraber gittikçe geriler. 6. ayında 5-6 dioptri ölçtüğümüz pek çok bebek, 1 yıl içinde normal göz seviyelerine gelmektedir. Eğer hipermetropi seviyesi çok yüksek değil ve 2 göz arasında belirgin fark yoksa uzak görme ile ilgili sorun yaşamayan çocukta, okul donemi yakın çalışmaya başladıktan sonra baş ağrısı şikayeti başlar. Beraberinde özellikle içe kayma (şaşılık) da olabilir.

Hipermetropinin tedavisi son derece kolaydır . Çoğu hipermetropili çocuk hasta, zamanla gözlük takmasa bile kendiliğinden düzelir. Bu yaşlarda ortaya çıkan veya düzelen bozukluklar gelişimle ilgilidir. Vücudun diğer bölümleri gibi göz de büyüdüğünden, gözün ön arka ekseni uzadıkça hipermetropi geriler ve tam tersine myopi artar. Bu yüzden okul döneminde veya daha önceki yaşlarda hipermetrop gözlük kullanan pek çok çocuk ergenlikten sonra artık gözlük ihtiyacı duymaz. Ancak hipermetropi 35 yaş sonrasında tekrar geri döner.

Okula başlama yaşının 6-7 olduğunu düşünürsek, bu yaşlarda myopinin (uzağı görememe)ortaya çıkma ihtimali düşüktür. Bundan 20 yıl önce myopinin başlama yaşı 9-10 iken, günümüzde bu 8 yaş seviyesine kadar düşmüştür. Bunda ergenliğin daha erken yaşlara gerilemesi ve ekranlı cihazların çocukluk döneminde yoğun olarak kullanılması önemli rol oynamaktadır.

 

Myopi ; çocuklarda rutin göz muayeneleri yapılmıyorsa, sınıfta tahtayı arkadaşları gibi net göremediği durumlarda ortaya çıkar. Bu tamamen yapısal bir olaydır ve yaşla beraber ilerler. 10-16 yaş arası dönem en hızlı arttığı dönemdir. 20 yaş sonrası artış genellikle olmaz veya artış hızı çok yavaşlar. Amerika'da 1970 yılında yapılan bir araştırmada 12-54 yaş arası myopi oranı %25 iken, 2004 yılında bu oran %41 e kadar yükselmiştir. Ekran kullanımı ile myopi artışı arasında kesin bir bağ ispatlanmamış olsa bile özellikle ilk 2 yaşta çocukları ekranlı cihazlardan olabildiğince uzak tutmak daha sonraki yaşlarda da bunu günde en fazla2 saat ile kısıtlamak uygun olacaktır. Bu tedbirler sadece göz bozukluğu için değil obezite, dikkat bozukluğu, sosyalleşememe gibi problemler için de önemlidir.

 

Eğer 2 göz arasında belirgin numara farkı veya şaşılık varsa görme tembelliği diye adlandırdığımız problem ortaya çıkar. Görme tembelliği; bir gözde veya nadiren her iki gözde kırma kusuru ve kayma sorunu düzeltilse bile görme kapasitesinin tam olamamasıdır. Çünkü asıl gören kısmımız beynimizdir. Göz ışık hissini alıp beyine yollar ve beyin bunu görüntü olarak yorumlar. Beynin bu bölümü özellikle ilk 3 yaşta çok hızlı gelişir 7-8 yaş sonrası da gelişimini tamamen bitirir. Bu yaştan sonra yapılan tedaviler beyin gelişimini tamamladığı için olumlu sonuçlanmaz. Yani aslında görme tembelliği özellikle ilk 3 yaşta mevcuttur ve bu dönemde tespit edilirse tedavisi çok daha iyi sonuç verir. Maalesef okul döneminde tespit edilen görme tembelliklerin tedavi başarısı son derece kısıtlıdır.

 

Okul çağı başladığında gözde kayma problemi olan çocuklar bu sorunu önemsemeye ve problem etmeye başlarlar. Kayma problemi olan ve cerrahi ile düzeltilebilecek çocuklar zaman kaybetmeden efektif şartlarda ameliyat edildiğinde, iyi bir cerrahi sonrası başarı şansı %100 e yakındır. Bazı şaşılıklarda sadece gözlük tedavisi şaşılığı tamamen düzeltebilmektedir.

 

Göz kapağı düşüklüğü okul döneminde daha çok kozmetik bir problem olarak ön plana çıkar. Eğer kapak düşüklüğü görmeye engel oluyorsa derhal ameliyat edilmelidir. Kozmetik amaçlı müdahaleler için genellikle 15 yaş sonrasını beklemekteyiz

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sebamed Sabun ile Cildinizi Arındırın06 Ağustos 2021 Cuma 11:39
 • Uçakta Yapılmaması Gereken Şeyler06 Ağustos 2021 Cuma 11:37
 • Hastane Çıkışı29 Haziran 2021 Salı 23:11
 • Bodrum Araç Kiralama29 Haziran 2021 Salı 23:08
 • Saklama Kabı29 Haziran 2021 Salı 23:05
 • Bayan Babet Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:57
 • Her Tarza Uygun Mumluk Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:52
 • İtalyanca Çeviri29 Haziran 2021 Salı 22:46
 • Dc Motor Nedir? Ne İşe Yarar?08 Haziran 2021 Salı 23:15
 • Mühendislik dizayn nedir?08 Haziran 2021 Salı 23:04
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300