• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8420
 • Euro 10,3500
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 13 °C

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi sonuçları açıklandı

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi sonuçları açıklandı
Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 7’inci kez üst üste sağlık sektörü lideri seçildi.

Dünya genelinde tüm sektörlerden en yüksek finansal performansa sahip binlerce şirket arasında yapılan özel değerlendirme ile hazırlanan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) sonuçları açıklandı. Roche yedinci kez sağlık alanında lider seçildi.

Söz konusu gelişmenin kendilerini onurlandırdığına dikkat çeken Roche CEO’su Severin Schwan, Roche’un sektöründe sürdürülebilir lider konumunu koruyarak başarısını perçinlediğini söyledi. Schwan, “Elde edilen bu derecenin, şirketin sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer yaratma stratejisinin bir yansıması” olduğuna da dikkat çekti.

Toplumun ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak oluşturduğu yerel sürdürülebilirlik stratejisi ile saygın bir konuma sahip olan Roche, DJSI’de üst üste 7 yıldır İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Endüstrisi alanında sürdürülebilirlik açısından Grup Lideri seçiliyor.

Severin Schwan, “Roche’un büyük önem verdiği sürdürülebilirlik yaklaşımının hem sorumluluğumuzu arttırdığını, hem de sunduğumuz değerin çıtasını yükselttiğini düşünüyoruz. Yoğun çalışmalarımız sonucunda sürdürülebilirliğin üç ana öğesi olarak gördüğümüz toplum, çevre ve ekonomi unsurlarının tamamı iş uygulamalarımıza entegre edildi. Bu da Roche'un iş yapma modelinin dönüm noktasını teşkil ediyor” dedi.

Sürdürülebilirlik Roche’un ayrılmaz bir parçası

Çok yönlü sürdürülebilirlik stratejisi, kapsayıcı kurumsal yönetim, faaliyetler ve paydaş işbirliği sayesinde Roche, sektörde lider konumunu bu yıl da korudu. Özellikle davranış kuralları ve uyum, risk ve kriz yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, çevre politikası ve yönetimi, yetenekli kişileri cezbetme ve elinde tutma gibi çeşitli kategorilerde iyi bir performans gösterirken çalışanların birbirlerine karşı uyumlu davranışları, ortaya çıkabilecek riskli durumların çözülmesi, tedarik zinciri yönetimi, eko sisteme karşı duyarlı bakış açısı, insan kaynaklarına ve çalışanların kişisel gelişimlerine verilen önem gibi kategorilerde başarılı bir çalışma yürütüldü.

Akademi, araştırma kurumları, girişim şirketleri ve geçen yıl kurulan biyoteknoloji şirketleri arasında 100'den fazla yeni ortaklığı değerlendiren DJSI, özellikle Roche'un güçlü işbirliği kültürünü, zengin yenilikçi yaklaşımını ve sağlık hizmetine erişimi artırmaya yönelik faaliyetlerini dikkate aldı. Roche’un girişimleri arasında; Afrika, Güney Amerika ve Asya'da erken tanı ve tedavi programları, ayrıca Güney Afrika'nın ücra bölgelerindeki halka yerel sağlık hizmeti çözümleri götürmek için Sağlık Treni ile birlikte yapılan çalışmalar dikkat çekti. Bunlara ek olarak DJSI çeşitliliği, hem mesleki hem de kişisel gelişimi destekleyen liderlik ve geliştirme programlarıyla Roche'un çalışanlarına bağlılığını takdir etti.

Kültürünün temel direklerinden olan sürdürülebilirliğe bağlılık, Roche’un günümüzde ve gelecekte iş yapma biçiminin ayrılmaz bir parçası olmaya devam edecek.

RobecoSAM ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri (DJSI) Hakkında

1995'te kurulan RobecoSAM, özellikle Sürdürülebilirlik Yatırımı üzerine odaklanmış bir yatırım uzmanı olarak niteleniyor. Bu varlık yönetimi, endeksler, bağlılık, oylama, etki analizi, sürdürülebilirlik değerlendirmeleri ve kıyaslama hizmetleri sunuyor. S&P Dow Jones Indices ile birlikte RobecoSAM tüm dünyada kabul edilmiş Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksler’ini (DJSI) yayınlayarak, sınıfının en iyisi yaklaşımı uygulanarak, dünyanın sürdürülebilirlik liderlerinin performansını ölçüyor. RobecoSAM 3 bin 400'den fazla halka açık şirketi katılmaya davet ediyor. Endeksler için şirketler genel ve ayrıca endüstriye özel sürdürülebilirlik eğilimlerini belirleyen uzun vadeli ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerin kapsamlı değerlendirmesine dayanarak seçiliyor. Ancak endüstrilerini bu değerlendirmeye göre yöneten şirketler endekslere dahil ediliyor. Endeksler, yatırımcıların uzun vadede sürdürülebilirliğe dayalı fonları ve türevlerini uygun şekilde karşılaştırarak değerlendirmesini sağlayan sistematik bir metodolojiye göre oluşturulur ve sürdürülür. RobecoSAM her yıl 24 endüstri grubunun her birindeki birinci şirketi Global Endüstriyel Sınıflandırma Sistemine (GICS) göre belirliyor.

DJSI hakkında ek bilgi için endeksin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.www.sustainability-index.com.

Roche’un Sürdürülebilirlik Yaklaşımı Hakkında

Roche Türkiye, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak oluşturduğu yerel sürdürülebilirlik stratejisi ile, Roche’un global olarak “sorumlu vatandaşlık” bilinci kapsamındaki çalışmalarını desteklemektedir. Roche Türkiye, şirket kültüründe sürdürülebilirlik stratejisi geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik yaklaşımının iş süreçlerine yerleştirilmesi hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürmekte ve bu çalışmaları 2011 yılından bu yana raporlamaktadır. GRI (Global Reporting Initiative – Küresel Raporlama Girişimi) yeni nesil raporlama standardı G4’ün “temel” seçeneğine uygun olarak hazırlanan “Kurumsal Sorumluluk Raporu” paydaş etkileşiminden edinilen geri bildirimler, genel pazar bilgileri ve üst yönetim, çalışanlar ve ilgili departmanların sağladığı girdiler gibi birçok kaynaktan elde edilen verilere dayanmaktadır. Roche, 2013 Kurumsal Sorumluluk Raporu ile Türkiye’de “Materiality Matters Check” onayı alan ilk şirket olmuştur. 2014 Kurumsal Sorumluluk Raporu ile Roche’un Türkiye’deki tüm sürdürülebilirlik çalışmalarını kapsamlı olarak aktaran rapor, ilk kez ilaç ve diagnostik işbirliği ile yayınlanmıştır. Roche’un sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek içinwww.kurumsalsorumluluk.roche.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sebamed Sabun ile Cildinizi Arındırın06 Ağustos 2021 Cuma 11:39
 • Uçakta Yapılmaması Gereken Şeyler06 Ağustos 2021 Cuma 11:37
 • Hastane Çıkışı29 Haziran 2021 Salı 23:11
 • Bodrum Araç Kiralama29 Haziran 2021 Salı 23:08
 • Saklama Kabı29 Haziran 2021 Salı 23:05
 • Bayan Babet Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:57
 • Her Tarza Uygun Mumluk Modelleri29 Haziran 2021 Salı 22:52
 • İtalyanca Çeviri29 Haziran 2021 Salı 22:46
 • Dc Motor Nedir? Ne İşe Yarar?08 Haziran 2021 Salı 23:15
 • Mühendislik dizayn nedir?08 Haziran 2021 Salı 23:04
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300