• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

Depresyon Nedir?

Güllü Bal

Depresyon Nedir?

Günümüzde psikiyatrik sorunların varlığı dikkat çekecek ölçüde artmıştır ve hem bireysel hem de toplumsal boyutta önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. Psikiyatrik bozukluklar içinde en sık görüleni ise depresyondur. Depresyon, şu anda dünyada en fazla yeti kaybı oluşturan hastalıklar arasında dördüncü sırada yer almaktadır. 2020 yılında ise bu sıralamada ikinci sırada olması öngörülmektedir. Sözlük anlamıyla bunalım, çökkünlük olarak adlandırabileceğimiz depresyon kendini duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle gösterir. Eğer;

-Her gün, gün boyu süren depresif duygudurum (Üzgün, boşlukta hissetme, sık sık ağlama)Her gün ve gün boyu süren etkinliklere karşı olan ilgide azalma, eskisi kadar zevk alamama, önemli derecede kilo kaybı ya da kilo alımı, uykusuzluk ya da aşırı uyuma psikomotor ajitasyon ya da retardasyonun olması (davranışlarda aşırı artma ya da gerileme), yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybının olması, değersizlik, aşırı ya da uygun olmayan suçluluk duyguları, düşüncesini yoğunlaştırmada azalma ya da kararsızlık, yineleyen ölüm düşünceleri (intiharla ilgili) varsa ve bu belirtilerin en az 5’inden 15 gündür şikayetçi iseniz bu durumda aile hekiminize ya da bir psikiyatri polikliniğine başvurmanızı öneririz.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon mutlaka psikiyatri hekimleri tarafından etkili biçimde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Etkili tedavi edilmeyen depresyonda intihar ile ölüm riski (tamamlanmış intihar riski) %15 civarındadır. İyi tedavi edilmemiş depresyon alkol ve madde kullanım sorunlarına, başka ruhsal hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Uzamış ve iyi tedavi edilmemiş depresyon bedensel hastalıklara da zemin hazırlamakta ve diyabet, kalp hastalıkları gibi bedensel hastalıkların gidişatını olumsuz etkilemektedir.

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan yöntem ilaç ve/veya psikoterapidir.  Her iki tedavi yönteminin eş zamanlı olarak birlikte uygulandığı durumlarda iyileşme, yalnızca ilaç tedavisi veya yalnızca psikoterapinin uygulandığı durumlara göre daha fazladır. Antidepresan ilaç tedavileri depresyonda başarıyla kullanılmakta ve %80’lere varan olumlu sonuçlar alınmaktadır.  Psikoterapiler ise yıllar içinde bilgi birikimiyle temelleri oluşturulmuş çeşitli kuramlara dayanan yöntemlerdir. Bunlar dışındaki sağlam temellere dayanmayan, hastalara akıl vermeye veya hastanın  yaşamına müdahale etmeye neden olan uğraşları, tedavi edici girişimler veya terapiler diye kabul etmek doğru değildir. Bunlar hastaları gündelik avuntularla oyalamak ve depresyonun tedavisinde etkili olmamaktadır.

Depresyon belirtilerinde düzelme genellikle 2-3 haftada başlar ve tam iyileşme 8 haftaya kadar uzayabilir. Bu konuda hastaların tedaviyi en uygun şekilde uygulamaları ve gelişen süreçte sabırlı olmaları gerekmektedir.

Depresyonu Olan Bireye Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Depresyon tedavisinde hem bireyin hem de bireyin aile ve yakın çevresinin tedaviye katılımı çok önemlidir. Bu konuda tedavideki bireye maddi manevi destek olmak çok önemlidir. Depresyonu bir zayıflık eksiklik ya da güçsüzlük olarak görmemeli ve depresyonun tedavisi olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. 

Bu açıdan bakıldığında depresyonu olan bireylere yardım etmek için yapılabilecekler;

-Depresyon belirtileri ve olası tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve tedavi sürecine destek olmak;  psikoterapinin veya ilaç kullanımının takibini yapmak.

-Onun durumunu anladığınızı, istediği her an sizinle konuşabileceğini, onun yanında ve destekçisi olduğunuzu ona hissettirmek.

-Günlük aktivitelerle ilgili yardımda bulunmak ve yemek, temizlik gibi temel bakım konularında destekleyici olmak.

-Sosyal aktivitelerin devamı için destekleyici olmak ve ilgisinin bulunduğu bir spor faaliyetine veya hobiye yönlendirmek.

-İntihar ve olası ölüm riskine karşı takipte olmak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300