• BIST 1.455,420
 • Altın 545,69
 • Dolar 9.565
 • Euro 11.12
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 5 °C

Çocuklarınızın göz kontrolünü aksatmayın!

Çocuklarınızın göz kontrolünü aksatmayın!
Okulların başlamasına kısa bir zaman kala hazırlıklar sürerken, çocukların yeni dönemde göz muayenelerinin yapılmasının önemini Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. U. Emrah Altıparmak anlattı.

Öğrencilerin sık sık yaşadığı problemlerden biri de görme bozukluklarıdır. Göz muayenesi yapılmamış öğrencilerde konsantrasyon eksikliği gibi bir çok faktör başarıyı etkilemektedir. Bu gibi durumların yaratacağı problemlerin önlenmesi için Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Kliniği Doç. Dr. U. Emrah Altıparmak uygulanması gereken yöntemleri anlattı.

“Çocuklarda ilk göz muayenesi, doğumdan sonraki ilk altı aylık dönemde yapılmalıdır ”

Doğumsal bazı bozukluklar; katarakt, glokom- göz tansiyonu, şaşılık, çocukluk çağı göz içi tümörü gibi risk teşkil eden konuların saptanması için ilk altı ayda göz muayenesi yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Altıparmak, erken teşhisin önemli olduğunun altını çiziyor. Doç Dr. Emrah Altıparmak, 3-4 yaşına gelen çocukla için göz taramasının yapılmasını da şu şekilde açıklıyor; “ 3-4 yaşına gelmiş çocuklarda tekrar göz taramasının yapılması gerekir. Bu dönemde çocuklar aktif olarak muayeneye katılabildiklerinden görme ile ilgili aksaklıklar daha net takip edilebilir. Özellikle bu dönemde gözlük gerektirebilecek görme bozuklukları ve göz tembelliği tespit edilebilir.”

 

“Okul öncesi başarısızlık faktörünü azaltmak için göz taraması ihmal edilmemelidir”

 

Okula başlama öncesinde çocuklarda göz muayenesini mutlaka tekrarlamak gereklidir. Özellikle göz tembelliğinin okul öncesinde yakalanması son derece önemlidir. Göz tembelliği, normal yapıdaki bir gözün görmesinin gözlük veya lens ile %100 oranına çıkarılamamasıdır. Tembellik aslında gözün bağlı olduğu beyin bölgelerinin gözdeki bulanık görüntü nedeniyle az gelişmesi durumudur. Göz tembelliğinin yaklaşık yarısı şaşılıktan, diğer yarısı da yüksek numaralı görme bozukluğundan veya iki göz arasında numara farkının çok olmasından kaynaklanır. Toplum çalışmalarında göz tembelliği 6 yaş öncesi çocuklarda %1-3 oranında gözlenmektedir.

“Erken teşhis ile göz tembelliğine çözüm bulunabilir”

Erken yakalandığı takdirde göz tembelliğinin tedavisi mümkündür. Göz tembelliği ile kalıcı olarak görme azlığı gelişen çocuk okulda derslerinde zorlandığı gibi, bazı sporları yapmakta da zorlanabilir. Erken ve uygun tedavi edilmeyen çocuk büyüdüğünde psikososyal olarak kendini geri hissedebilir, hatta görsel performansın önemli olduğu bazı mesleklere uygun bulunmayabilir; yani hayatının baharında gelecekteki seçenekleri kısıtlanabilir.

Özellikle şaşılık olan çocukların aileleri tarafından kısmen erken fark edilebileceği tahmin edilebilir. Öte yandan bir gözü tamamen normal gören ama diğer gözünde yüksek bozukluk olan bir çocuğun görmesinde azlık olduğu ancak göz muayenesi sırasında fark edilebilir. Çünkü böyle bir çocuk normal görmekte ve şikayeti de bulunmamaktadır. En zor fark edilenler bu çocuklardır ve bazen az gördükleri yıllar sonra ortaya çıkar. Oysa göz tembelliği en etkin olarak 13-14 yaşlarına kadar tedavi edilmektedir, hatta 'ne kadar erken, o kadar iyi' tedavi edilmektedir. Bu yaştan sonra göz tembelliği fark edildiğinde ise iş işten geçmiş olur ve tembellik kalıcı görme azlığı ile sonuçlanır.

“Çocukların başarısının düşmesinde görme bozukluğu şikayeti ilk sırada yer almaktadır”

Görme problemi olan ve okulda öğretmeninin yazdıklarını okumakta zorlanan bir çocuğun okul başarısı düşer. Dikkatli bir öğretmen, sınıfta sürekli gözlerini kısarak tahtaya bakan veya durmadan yazılanları yanında oturan arkadaşına soran bir çocuğu fark edebilir. Ancak fark edilemediği hallerde çocuk 'okulda ve derslerinde başarısız' olarak yaftalanabilir ve çocuğun bu imajı silmesi hiç de kolay olmaz. Okul öncesi dönem çocukların yaklaşık %5 ila 7'sinde görmeyi bozabilecek düzeyde görme bozukluğu bulunmaktadır (miyop, hipermetropi veya astigmatizma). Bu çocukların en az %25'i gözlük tedavisinden fayda görebilecek çocuklardır.

“Yaz döneminde çocukların gelişimi hızlı büyüme gösterirken göz bozuklukları artış göstermektedir”

Yaz aylarında özellikle güneşten faydalanan çocuklarda büyümede hızlı artışlar görülebilir. Boyu hızla artan özellikle miyop çocuklarda göz numaralarının bu hızlı büyüme döneminde hızla arttığına şahit oluyoruz. Bu bakımdan gözlük kullanan çocukların yaz tatili bitiminde göz kontrollerinden geçirilmesi de ayrıca önem taşımaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Reflüye Karşı 5 Etkili Öneri28 Kasım 2018 Çarşamba 17:30
 • Spor Yapmak Damar Sağlığına İyi Geliyor23 Kasım 2018 Cuma 21:48
 • Spor Çantası23 Eylül 2018 Pazar 15:56
 • “Dikkat! Alerji Mevsimi Her Yıl Uzuyor”09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:54
 • Arpacığa Ne İyi Gelir?07 Şubat 2018 Çarşamba 15:15
 • Spor Yapacağım Derken Sağlığınızdan Olmayın23 Aralık 2017 Cumartesi 20:16
 • Özellikle Yutkunmayla Çok Artıyorsa…16 Aralık 2017 Cumartesi 11:11
 • Diyabet hastalarında işitme kaybı iki kat daha fazla04 Kasım 2017 Cumartesi 21:15
 • Düzenli yürüyüşün sağlığa 7 büyük faydası06 Ekim 2017 Cuma 17:36
 • Spor Babet25 Ağustos 2017 Cuma 11:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300