• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

Çocuklarda Oyun

Güllü Bal

‘’Oyun‘’ denildiğinde hemen çocuklar aklımıza gelir. Çünkü oyunun çocuklar için önemini ve vazgeçilmezliğini hepimiz çok iyi biliriz. Hayatım boyunca hiç oyun oynamadım ya da ben hiç oyun bilmem diyen çok kimse yoktur etrafımızda. Hepimiz küçüklüğümüzden bu yana annemizle, kardeşimizle, arkadaşlarımızda ya da tek başımıza farklı oyunlar oynamışızdır. Çünkü çocuk dış dünyaya anlamaya, olayları, durumları anlamlandırmaya çalışır ve oyun çocuğa bu fırsatı tanımaktadır. Oyun, çocuğun işidir ve çocuk için çok önemli bir aktivitedir. Çocuk oyun oynarken oyun kurallarını kendisi belirler, kuralları bilir, kurallara uygun davranır ve etkinlikleri ciddiye alır.

Oyun, çocuğun duygusal dünyasının ve bilinçaltının dış dünyaya açılan penceresidir. Çünkü çocuk, oyun ve oyundaki rolleri aracılığıyla hissettiği duygu ve düşünceleri dışarıya yansıtır. Aslında çocukları ve onların davranışları altında yatan asıl nedenleri öğrenmek için oyun etkinliklerini gözlemek oldukça etkili bir yöntemdir. Örneğin; evde şiddet gören, aile içi tartışmalara maruz kalan küçük bir çocuk çevresindeki insanlara bunu sözel olarak ifade edemeyebilir ancak oynadığı oyunlar ve oyun içinde üstlendiği roller incelendiğinde maruz kaldığı bu olumsuz durumu oyun etkinlikleri aracılığıyla bir şekilde yansıtmaya çalışacaktır.

Oyun, çocuğun her yönden gelişimi için çok önemlidir. Çünkü çocuk, öğrendiği kelimeleri, davranışları ya da edindiği bilgileri oyun aracılığıyla ortaya koyacaktır. Bu nedenle aile içinde anne babalar çocukların oynadıkları oyunlara müdahale etmemeliler ve çocuk bir şey kırıp döktüğünde ona kızmamalıdırlar. Çünkü çocuk bunu bilinçli olarak yapmamaktadır. Çocuğun oynadığı her oyunda, üstlendiği her rolde geleceğe bir yatırım vardır. Çünkü çocuk oyunda ya yaşadıklarını yansıtır ya da yeni tecrübeler edinerek gelecekteki hayatı için yeni şeyler deneyimler.

Oyun etkinlikleri ve çocuğun oyun içinde sergilediği performanslar çocukların sağlıklı fiziksel gelişimi için oldukça etkilidir. Doğduğunda eli kollu sallanan, el kol koordinasyonu olmayan çocuklar, oyun etkinlikleriyle beraber eliyle nesneleri almayı, uzatılan bir nesneye uzanmayı, emeklerken önüne konulan bir engeli kaldırmayı, top peşinde koşmayı, sek sek oynarken zıplamayı öğrenirler. Ayrıca çocukların yaşlarıyla beraber değişen oyun etkinlikleri onların birçok yönden fiziksel kuvvetlerini arttırmakta ve fiziksel olarak güçlü bireyler yetişmesine faydalı olmaktadır. Oyun etkinliklerinin çocuklardaki dil gelişimine de birçok

katkısı vardır. Küçük yaşlarda oynanan oyunlar sırasındaki sevinç ve kızgınlık ifadeleri, yaş ilerledikçe oyundaki role uygun konuşmalar, diyaloglar, oyun içindeki tekerlemeler çocuğun dil gelişiminin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca oyun içinde duygu ve düşüncelerini dile getiren, çevresiyle etkileşim içinde olan çocuk, dil gelişimi normal çevresiyle güçlü iletişim bağları olan bireyler olarak yetişmektedir.

Oyunun çocuğun sosyal gelişimine etkisini de birçok alanda gözlemleyebiliriz. Çocuk oyun sayesinde ileriki hayatında özgür düşünmeyi, özgür karar verebilmeyi ve çevresindeki kişilerle sağlıklı iletişim kurabilmeyi öğrenir. Çünkü çocuk oyuna kendi iradesiyle başlar, oyunu kendi iradesiyle sonlandırır ve grup oyunlarında aile üyeleri dışındaki başka bireylerle iletişime geçer. Bu etkileşimler ve çocuğun kendi iradesiyle kararlar alıp uygulaması, çocuğun kendine güvenen kararlı bireyler olmasına katkı sağlar. Çocuk oyun oynarken olaylara, kişilere kendisini kaptırır ve sanki başka bir alemdeymişçesine hareket eder. Ancak oyun bittiğinde gerçek dünyaya döner ve oyundaki olayların ve kişilerin gerçek olmadığını anlar. Bu durum da çocuğun psikolojik olarak olgunluk kazanmasını sağlar. Bazı oyunlar küçük şiddetleri içerse de oyun etkinlikleri genellikle sevgi, saygı ve kardeşlik çerçevesinde devam etmektedir. Bu durumda çocukların olayları şiddet yoluyla değil de saygı ve anlayış çerçevesinde çözen bireyler olarak yetişmesini sağlamaktadır.

Çocuklar oyunlarda özgür iradeleriyle davrandıkları ve oyun içindeki problemlere de kendi aralarında çözüm arayışında oldukları için oyun etkinlikleri çocukların zeka gelişimlerinde etkili olmaktadır. Ayrıca rakiple oynanan oyunlarda çocuğun karşıdaki çocuğun yapacağı hamleleri tahmin etmesi ve ona göre hareket etmesi çocukta zeka gelişimini olumlu yönde etkileyen diğer faktörlerdendir.

Oyunun çocuğun dış dünyaya açılan penceresi olduğunu ve oyunun çocuklar için gerçekten ciddi bir iş olduğunu daha önce söylemiştik. Bu nedenle çocuğumuzun yaşı kaç olursa olsun oyun etkinlikleri sırasında herhangi bir nedenden dolayı ona kızmamalı, bağırmamalı ve onun oyununa asla müdahale etmemeliyiz. Çocuğumuzun bireysel düşüncesi ve iradesiyle oluşturduğu dünyasına müdahale onda duygusal ver psikolojik gerilimler meydana getirebilir. Bunun içinde çocuğumuzla olan iletişimimize ve onun etkinliklerine müdahale de her zaman temkinli olmalı ve müdahalelerimizi uygun yerde, uygun zamanda ve çocuğumuzun anlayacağı dilde yapmalıyız.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300