• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8350
 • Euro 10,3400
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C

Çocuklarda Okula Uyum Süreci

Güllü Bal

ÇOCUKLARDA OKULA UYUM SÜRECİ

Çocuklar için ‘okul’ , heyecan, mutluluk, merak, kaygı ve korku gibi farklı duyguları barındırır. Aynı zamanda ilk öğretmen, yeni arkadaşlar, yeni bir sosyal çevre, aileden ayrılma gibi durumları da içinde barındırmaktadır.

Her bireyin hayatında evlenmek, çocuk sahibi olmak, işe başlamak gibi önemli dönüm noktaları vardır. Çocuklar için de okula başlamak en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu nedenle anne babalar çocuğun okula başlama sürecindeki yaşadığı duygu ve düşünceleri anlamaya çalışmalı ve uyum sürecini kolaylaştırmalıdırlar. Ancak unutulmaması gereken önemli nokta ise bu sürecin her çocuk tarafından yaşandığı ve gereğinden fazla şekilde de abartılmaması gerektiğidir. Okula başlama çocukta olduğu gibi anne baba için de bir uyum sürecini gerektirmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin uyum sürecini zorlaştıracak sünnet, düğün, tatil gibi aile üyelerini meşgul edecek etkinlikleri bu döneme denk getirmemeleri faydalı olacaktır.

Okula başlayarak ailenin koruyucu kollarından ayrılan ve yabancı bir ortama giren çocuk yoğun kaygı ve korkular duyabilmektedir. Çocuğun yaşadığı kaygıları en aza indirebilmek ve uyum sürecini kolaylaştırabilmek için ailenin çocuğunun kaygıları hakkında önceden bilgi sahibi olması ve bu konuda önlemler alması faydalı olacaktır.

Okula başlama sürecinde hem çocuğun hem de aile bireylerinin yaşadı birçok endişe vardır. Okul nedir?  Okulda ne yapılır?  Ben istediklerimi yapabilecek miyim? Öğretmen bana nasıl davranacak? Ben yokken annem babam ne yapıyor? Okul ne zaman bitecek? Eve ne zaman gideceğim? Evim okuluma yakın mı? Annem babam beni almaya gelecekler mi? Tuvaletim gelince ne yapacağım? Çocukların korku ve endişelerini arttıran en önemli sorulardır. Çocukların akıllarındaki bu tip sorulara doğru cevaplar vermek okula uyum sürecini olumlu etkileyecektir. Bunun için öncelikle yapılması gereken çocuğu okul, okulda yapılacaklar, okulda bulunması gereken saatler ve günler hakkında yaş dönemine uygun olarak doğru bilgilendirilmesidir. Daha sonra çocuğa okul ve çevresinin gezdirilmesi, öğretmeniyle ve sınıf arkadaşlarıyla öncesinde tanışmasını sağlamak da faydalı olacaktır. Ayrıca çocuk evde olmadığında evde neler yaptığımız konusunda da onu bilgilendirmek çocuğun kafasındaki ‘odam ve oyuncaklarım artık kardeşimin mi oldu ya da annem babam bana gösterecekleri ilgi ve sevgiyi kardeşime veriyorlar‘ gibi kendisini dışlanmış hissettirecek düşüncelerden ve evden ayrılmak istememe davranışından vazgeçecektir.

Okula uyum sürecinde çocukta olduğu gibi anne babaların da kaygılanmasına neden olacak Çocuğum okulda sıkılacak mı?, Gerekenleri başarabilecek mi?, Öğretmeni çocuğumu sevip ilgilenecek mi?, Çocuğum tuvaletini yapabilecek mi? Merdivenlerden düşecek mi? Mikrop kapacak mı?, Çocuğum eşyalarını koruyabilecek mi?, Çocuğum okulunu, öğretmenini sevebilecek mi?, Çocuğum arkadaş bulabilecek mi?, Çocuğuma diğer çocuklar iyi davranacak mı? Gibi birçok soru işareti vardır. Ailenin bu konuda kaygılanması çok doğaldır. Ancak unutulmamalıdır ki kaygı bulaşıcı bir duygudur ve eğer çocuk anne babanın bu konuda kaygı ve korkularını hissederse kendisi de kaygı duymaya başlayacak ve okula karşı olmuşuz duygular hissedecektir. Bu nedenle ailenin özellikle çocuğun yanında soğukkanlı olması, ayrılıklarda onu desteklemesi, okula gidip gelmelerde daha sakin olan bireyin çocuğa eşlik etmesi süreci kolaylaştıracaktır. Unutulmamalıdır ki ebeveynlerin endişelerini azaltmadaki en önemli yol okul-aile-öğretmen işbirliği ve iletişimidir.  Ayrıca çocuğa okul ve okulda yaptıkları hakkında sorular sorulması ve çocuğun okul hakkında konuşması sağlanarak (çocuk konuşmaya zorlanmadan, anlatmak istediği kadar) hem ebeveynlerin çocuklarının okulda neler yaptığı hakkındaki soru işaretleri azaltılabilir hem de çocuğun okula uyum sürecine katkı sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki çocukların okula uyum sürecinde en önemli görev anne babalara düşmektedir. Onların çocuklarına gösterdikleri ilgi, sevgi, anlayış ve en önemlisi de sabırlı bir şekilde kararlı ve tutarlı davranışları hem aile üyelerinin hem de okula yeni başlayan çocuğun bu süreci en hızlı ve sağlıklı şekilde atlatmasını sağlayacaktır.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300