• BIST 1.479,930
 • Altın 562,15
 • Dolar 9.7315
 • Euro 11.3481
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 8 °C

Çocuklarda Öfke ve Saldırganlık

Güllü Bal

       Çocukların da yetişkinler gibi bir takım ihtiyaçları vardır. Bunların çoğu yemek yeme, uyuma, barınma, tuvaletini yapma, sevgi ve ilgi görme gibi temel gereksinimlerdir. Bu ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerinin de birçok yolu vardır. Bu bazen işaret dili ile bazen kelimelere dökerek bazen de ağlayarak gerçekleşmektedir. Anne babalar ya da çevredeki diğer yetişkinler çocukların ifade etmeye çalıştıklarını her zaman tam olarak anlayamamaktadırlar. Anlaşılamama ve ihtiyaçlarının karşılanamaması ya da ihtiyaçların eksik karşılanması çocuklarda öfke ve saldırganlık duygularının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

       Öfke, engellenme ya da korku sonucu ortaya çıkan bir duygudur. Saldırganlık ise öfkenin davranışlara yansımış halidir. İsteklerini anlaşılamayan ya da karşılanamayan çocuk çevresine karşı öfke duygusu geliştirir ve vurma, kırma, ağlama, bağırma, tükürme gibi saldırgan davranışlar sergilerler. Çocuklardaki öfke duygusunun altında yatan birçok neden vardır. Bunların bazıları yetişkinlere anlamsız gelebilmektedir. Çocukların kendi dünyalarında kendileri için önemli ancak yetişkinler için anlamsız olan birçok şey vardır. Ve çocuklar istediklerinin yapılması ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yetişkinlere göre daha sabırsız ve ısrarcıdırlar. Bu nedenle çocuğun öfkesinin nedenini anlamaya çalışırken olaylara çocuğun gözünden bakmak gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise öfkenin altında yatan nedenleri araştırırken sadece görünenle yetinmeyip olayların altında yatan asıl nedeni anlamaya çalışmak gerekmektedir. Örneğin arabası kırıldığı için ağlayan çocuğun ağlamasının görünen nedeni arabanın kırılması iken asıl altında yatan başka birçok faktör olabilir. Bunlar çocuğun yaşadığı bir korku, kırılmışlık, güvensizlik ya da maruz kaldığı bir şiddet olabilir.

          Küçük yaşlardaki çocuklarda öğrenmenin en etkili yollarından bir model alarak ve taklit ederek öğrenmedir. Öfke ve saldırganlık da ebeveynlerden taklit yoluyla çocuğa geçebilmektedir. Bu nedenle anne-babaların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Sevgi ve ilgi eksikliği de çocuklarda öfke duyguları ortaya çıkarmaktadır. Çünkü anne ve babasından ilgi ve sevgi göremeyen çocuk bu ihtiyacını karşılayamayacak ve onlara olan kızgınlığını öfke duygularıyla yansıtacaktır. Bu nedenle anne ve babaların ilgi ve sevgilerini

çocuklarından esirgememeleri onların sosyal ve ruhsal gelişimleri için büyük önem taşımaktadır.

             Ebeveynlerin çocuğun olumsuz davranışlarını ödüllendirmesi ya da olumsuz davranışlarına ceza ve şiddetle karşılık vermesi, günümüzde kitle iletişim araçlarının zararlı etkileri, anne baba arasındaki anlaşmazlıklar ve çatışmalar çocuklardaki öfke ve saldırganlık duygularını tetikleyen nedenler arasındadır.

             Öfke ve saldırganlık duygularının önüne geçebilmek için öncelikle anne ve babaların çocuklarına karşı ilgili ve anlayışlı olmaları, onlara ihtiyaçları olan sevgiyi vermeleri gerekmektedir. Aile içinde çocuğun olumsuz davranışı ödüllendirilmemeli, olumsuz duygu ve davranışlara karşı da şiddete asla başvurulmamalıdır. Çevrenin ve kitle iletişim araçlarının zararını en aza indirmek için ebeveynle çocuklarını bunlarda uzak tutmalıdırlar. Çocuklar büyüdükçe topluma karışırlar ve toplumsal kuralları öğrenerek toplum düzenine uyum sağlamaya başlarlar. Bu nedenle çocukların küçük yaştaki öfke ve saldırganlıklarına karşı anlayışlı ve sabırlı olunması gerekmektedir. Çocukları sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek de onların enerjisini boşaltmalarını ve saldırgan davranışlarının azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuklar küçük yaşlardan itibaren yararlı etkinlik ve aktivitelere yönlendirilmelidir.

            Son olarak söylenebilir ki aileler çocukları yaşları kaç olursa olsun hep bir bireymiş gibi kabul edip onları dinlemeye, anlamaya ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalıdırlar. Çocukların isteklerine ve tercihlerine saygı göstermek ve onları o şekilde kabul etmek çocuklarla olan iletişimi daha da kolaylaştıracaktır. Sağlıklı, başarılı, inançlı, kendisi, ailesi ve çevresi için faydalı bireyler yetiştirmek isteyen anne babaların bunlara dikkat etmesi ve çocuklarının her zaman yanlarında olmaları en önemli vazifeleridir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300