• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları

Güllü Bal

          Davranış, bireyin sergilediği ve dışardaki insanlar tarafından da doğrudan ya da dolaylı olarak gözlenebilen tüm eylemleridir. İnsan doğdu ilk andan itibaren çeşitli eylemler gerçekleştirmektedir. Bu eylemler bireyin yaşıyla paralel olarak değişmektedir. Örneğin 6 aylık bir bebek acıktığını ağlayarak eyleme dökerken, yetişkin bir birey acıktığını sözle ye da bir şeyler yiyip içerek eyleme dökebilmektedir.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bazen yaş ile yaşın gerektirdiği davranışlar uygunluk göstermemektedir. Bazı çocuklarda çevresini ciddi derecede rahatsız eden, çevresindeki insanların hakkına gasp eden ve onlara ya da çocuğun kendisine zarar veren davranışlar görülebilmektedir. Çoğu anne babaların çocuklarında gördükleri ve anlam veremedikleri hatta ‘’zamanla geçer‘’ diye düşündükleri bu gibi durumlarda çocukların sergiledikleri davranışlar normalden çok farklılaşmıştır. İşte yaş ile davranışların uygunluk göstermediği, çocuğun normal davranışlarından çok farklı davranışlar sergilediği durumlarda davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda yetişkinlere karşı gelme, sinirlenme ve agresif tavırlar sergileme, ağlama gibi davranışlar bazı zamanlar görülebilmektedir. Ancak bu davranışların görülme sıklığı ve yoğunluğu artmış ise burada davranış bozukluklarından söz edilebilir. Davranış bozuklukları çocuğun çeşitli nedenlerden doğan iç çatışmalarını davranışa dökmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda birçok türde davranış bozuklukları görülebilmektedir. Bunlardan en çok gözlenenleri; hırçınlık, sinirlilik, saldırganlık, tırnak yeme, kekemelik, altını ıslatma, yalan söyleme, korkaklık, parmak emme, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, okul devamsızlıkları ve okuldan kaçmalar, bir şeyler çalma, saç yolma, mastürbasyon, aşırı derecede inatçılık, hareketlilik ve içe kapanıklılıktır.

Çocuklarda görülen davranış bozukluklarının altında yatan birçok neden vardır. Bunlardan kimileri aile kökenli, kimileri sosyal çevre ve dış etkenler kökenli kimileri de çocuğun kendi ruhsal durumundan kaynaklı etkenlerdir. Ancak genel olarak davranış bozukluklarının ana sebebi ailenin tutum ve davranışlarıdır.

Aileden kaynaklı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz; baskıcı, görmezden gelen, hiçe sayan ve umursamayan aile yapısına sahip olmak, sorunlara çözüm odaklı yaklaşmayan ve sorunları tekrar tekrar gündeme getiren aileler, çocuğunu ve çocuğunun gelişim dönemlerini tam olarak bilmeyen, takip etmeyen aileler. Bunların yanında yaşanan travmalar, boşanmalar ve şiddet olayları gibi çevresel etkenler de çocuklardaki davranış bozukluklarının nedenleri arasındadır. Çocukların kendinden kaynaklanan etkenler ise, çocuğun dikkatleri ve ilgiyi kendi üzerine çekmek istemesi ve ebeveynlerinden intikam alma yani onlara söz geçirme ve istediklerini yaptırma düşüncesidir.

Çocuklarında davranış bozukluğu olan ailelerin yapması gereken birçok şey vardır. Bunlar; öncelikle aile bireylerinin çocuğun özelliklerini ve onun gelişim dönemlerini çok iyi şekilde bilmeleri gerekmektedir. Çocuklara ayrılan zamanın onların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeterli olması gerekmektedir. Ayrıca çocuklarla geçirilen bu sürenin de kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü asıl önemli olan sürenin uzunluğundan ziyade kaliteli olmasıdır. Ebeveynler tutum ve davranışlarıyla çocukların kendine güven duygularını beslemeli ve çocuğa kendini gerçekleştirebilmek için cesaretlendirici teşviklerde bulunmalıdırlar. Çocuğa sevildiğini, değerli ve biricik olduğunun hissettirilmesi de çocukların davranışlarını olumlu etkileyen faktörlerdendir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300