• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 15 °C

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Güllü Bal

ALZHEİMER HASTALIĞI

Alzheimer hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlıları tehdit eden en önemli hastalıklardan bir tanesidir. Bu nedenle Alzheimerin tanı, belirti ve tedavisini bilmek çok önemlidir. Alzheimer denildiğinde ilk akla gelen, kişide çokça artan unutkanlıktır. Ancak Alzheimer, sadece unutkanlıktan ibaret değildir. Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan, özellikle bilişsel ve davranışsal bozulmalara yol açan, kişinin günlük hayatını ve aktivitelerini de olumsuz etkileyen  daha geniş yelpazeye sahip bir beyin hastalığıdır.

Alzheimerin nedeni beyindeki protein miktarının artmasıyla birlikte değişen kimyasalların yapısı olarak bilinmektedir. Sonuç olarak da beyindeki bilişsel ve davranışsal işlevler bozulmaya başlamaktadır. Alzheimerin günümüzdeki görülme sıklığı, yaşayan  65 yaş üstündeki her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerindeki her 2 kişiden birindedir. Buradan da anlaşılıyor ki yaş ilerledikçe Alzheimera yakalanma olasılığı artmaktadır. Alzheimera yakalanan hastalarda kadın-erkek oranı çok fazla farklılık göstermemektedir. Ayrıca Alzheimer bulaşıcı bir hastalık değildir ancak genetik yatkınlık riski vardır. Alzheimerin tanısını sinir hastalıkları uzmanları çeşitli film ve tomografilerle yapabilmekte ve günümüzde genellikle kesin sonuçlara ulaşabilmketedirler.

Alzheimer hastalığının huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, amaçsız dolaşma, hayaller görme, depresyon gibi davranışsal ve unutkanlık, konuşmada ve hatırlamada bozulmalar, öğrenme güçlüğü, yerini ve yönünü hatırlayamama gibi zihinsel belirtileri vardır. Bu belirtiler hastalığın seyreden evrelerinde değişiklikler gösterebilmektedir. Hastalığın ilk evresinde yakın zamandaki kişi ve olaylar unutulurken geçmişte yaşanılanlar ve günümüzde hasta için duygusal önemi büyük olaylar hatırlanabilmektedir. Hasta bu evrede banyosunu yapabilir, tuvalet ihtiyacını karşılayabilir, günlük aktivitelerine devam edebilir, evini, odalarını, yakın çevresini ve uzak çevresini tanıyabilmektedir. Bu evrede hasta soruları sık sık tekrar eder, isimleri ve eşyaları koyduğu yerleri unutabilir. Ancak hastalık ilerledikçe hasta, uzak çevrelerde kaybolmakta, yakın çevresinde bile yönleri karıştırabilmekte ve çoğu kez evi, odası ona yabancı gelmektedir. Başlangıçta sadece yakın zamandaki olayları unuturken ilerleyen evrede artık unutkanlık artmıştır ve hasta herşeyi unutabilmektedir. Ayrıca hastanın günlük aktiviteleri yaparken kendisine yardımcı olacak birine ihtiyacı artmaktadır. Karışık cümleler kurarken zorlanmakta, kelimeleri bir araya getirememekte ve yanlış anlamalar artmaktadır.

Alzheimerı tamamen ortadan kaldıracak bir ilaç henüz bulunamamıştır ancak kullanılan bazı ilaçlar hastayı rahatlatmakta ve hastalığın olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Ancak Alzhaimerin tedavisinde sosyal ilgi ve desteğin önemi çok büyüktür. Kişinin çevresinde günlük ihtiyaçlarını karşılayan, ona maddi-manevi destek olan birilerinin olması, hastayı yaptığı iş ve aktivitelerde teşvik etmesi hastalığın etkilerinin azalmasını ve hastanın kendisini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Ayrıca orta yaşlarda hastalık belirtileri görülüyorsa gerekli tetkiklerin yapılması, sigaranın bırakılması, sosyal desteği arttıracak ilişkilerin güçlendirilmesi, yeterli süre uyunması, dengeli beslenmeye dikkat edilmesi ve düzenli fiziksel egzersiz yapılması Alzheimerin olası riskini azaltmaktadır.

Hastalığın olumsuz etkilerini azaltmakta hastanın kendisinin uyguladığı tedavi ve yöntemlerin yanında hastaya bakan ve ona yardımcı olan kişinin davranış ve tutumları da çok önemlidir. Bakıcı kişinin evin içinde, eşyalarda çok sık değişiklikler yapmaması, hastayla konuşurken ileteceklerini tane tane ifade etmesi, hastaya karşı nazik ve sabırlı olması, hastanın günü aktif geçirmesini sağlaması, hastanın televizyonda şiddet sahnelerini izlemesini engellemesi ve hastaya yemeklerini düzenli ve sabit zamanlarda yedirmesi hastanın hastalığa daha çabuk ve kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız belirtilerin kendisinde veya bir yakınında olduğundan şüphelenen kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna zaman kaybetmeden gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırarak erken önlem alması hastalık riskini ve hastalığın olası olumsuz etkilerini azaltmada faydalı olcaktır. Sağlıklı günler dileklerimle.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300