• BIST 97.123
 • Altın 240,005
 • Dolar 6,2006
 • Euro 7,2527
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C

Ağız ve Diş Sağlığı Atama Bekliyor

Ağız ve Diş Sağlığı Atama Bekliyor
Ağız ve Diş Sağlığı Atama Bekliyor

Sağlık Bakanlığının planlamasında kamuda istihdam edilecek olan Ağız ve Diş Teknikeri sayısı her iki diş hekimine bir tekniker olarak belirlenmiştir. Fakat bu durum planlamada açık bir şekilde yer almasına rağmen halen uygulanmamaktadır. Ayrıca kadrolu alımlarda özellikle bize ihtiyaç artarken gerek Ağız ve Diş Sağlığı hastaneleri Diş Hekimliği Fakültelerinde bizlerden personel talepleri var iken alım sayılarımızın indirgendiği ortadadır.

Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinde verilerinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti veren ADSM ve ADSH kurum sayısı 149, orada çalışan hekim sayısı ise 7.756’dır. Diğer Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti veren hastanelerin sayısı ise 549’dur. Orada çalışan hekim sayısı ise 1.789 kişidir. Türkiye’de hemen hemen her kesimde birden fazla ADSM ve Diş Hekimliği Fakültesi bulunmakta olup ünite sayısı ve diş hekimi sayısı artmaktadır. Bu duruma rağmen mezun sayımız artmakta olsa da alım sayısı bunlara çok ters bir şekilde işlemektedir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun yeterince bilinçli olmadığı ve vatandaşlarımızın %90’ının ağız ve diş sağlığı sorunu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tedavi bekleyen hasta sayısına oranla yetersiz personel istihdamının, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde mevcut personelin çok fazla işi kısıtlı zamanlarda yapmak zorunda kaldığını görmekteyiz.

Bizim yerimize çalışan hemşire ve ebeleri kendi görev yerlerine çekerek her alımda ihtiyaç var diyerek binlerce alınan hemşirenin ve ebenin yerine bizim alınmamız ve bizim yerimizde olan hemşireleri ve ebeleri kendi yerlerine çekerek diğer birimlerde ki ihtiyaçların giderilmesi daha uygun olacaktır.

Bizler üniversitelerin iki yıl boyunca eğitim verdiği Ağız ve Diş Sağlığı sağlık hizmetleri programlarında belirli eğitimi teorik ve pratik olarak alırken emeğimizin karşılığını almak ve yerimize başka kişilerin atanmasını ve görev yapmasını özellikle alımlarda sayılarımızın aşağı çekilmesini istemiyoruz. Vatanını milletini seven gençler olarak devletimize ve milletimize hakkımızla hizmet etmek istiyoruz.” Gereğinin yapılmasını arz ederim

İŞTE TEKNİKERLERİN TALEPLERİ

“Bölümümüz mezunları yerine, ebe ve/veya hemşire mezunları ile taşeron ve sertifikalı kişilerin alınması bu mağduriyetin asıl kaynağını teşkil etmektedir. Alanında uzman olmayan kişilerin liyakat ilkesine uymayan bir şekilde istihdam edilmesi sonucu oluşan adaletsizlik bir yana; alanında uzman, liyakatli kişilerin de işsizler kervanına dahil olmasını beraberinde getirmekte , oluşabilecek çapraz enfeksiyon riskini oluşturmakta, hasta - hekim ve çalışan hayatını tehlikeye atmaktadır. Devletimizden; bölümümüze verilen kadro sayısının artırılmasını, memur alımlarında adaleti tesis etmesini, kadroları liyakati olan bölüm mezunlarına tesis etmesini, dışarıdan sertifika alınmak suretiyle kısa yoldan bölüm mezunlarının önüne geçiren sistemin kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Seslerini sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalışan mezunlar, diğer kamu alanlarında olduğuğu gibi taşeron mağduru...

 “Biz Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları (Diş Teknikerleri) olarak, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde yerimize çalıştırılan taşeron, temizlik personelleri ve alan dışı görevlendirilen memurların Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden çekilmesini talep ediyoruz. Yapılan her atamada ağız ve diş sağlığı bölümüne verilen kadro sayısının azlığı, bu alanda yapılan 'taşeronlaşma' oranının büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Sağlık gibi bir alanda eğitimli teknikerlerin yerine alınan taşeron çalışanlar, insan sağlığını tehlikeye atabiliyor.”

ATAMA BEKLEYEN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ SAYISI 5000’İ  GEÇTİ 500 KİŞİ TALEP EDİYORUZ

Atama bekleyen Ağız ve Diş Sağlığı teknikeri sayısı 5000’i geçmiştir.2017 yılı içerisinde bu alana tahsis edilen kadro sayısı düşünüldüğünde bu sayının ilerleyen yıllarda daha da artacağı görülebilmektedir.

Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan tedavi çalışmaları için ortamı hazırlayan hekim ile dört elle yaklaşım ile tedavide kolaylık sağlayan işlemlerin takibi ve ilerlemesini yapan personel olarak Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan ağız ve diş sağlığı teknikerleri ek atamada 500 kişilik kadro talep ediyor.

Ağız ve diş sağlığı bölümünü seçerek 2 yıllık eğitim süresi boyunca anatomi, implant protezler, diş anatomisi ve oklüzyon, teknikerler için kimya-fizik, davranış bilimleri, protez I-II, maddeler bilgisi ve meslek teknolojisi, ortodontik apereyler, protetik freze tekniği, modern protez gibi meslek dersleri yanında, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür gibi derslerin eğitimini alarak ayrıca, özel diş protez laboratuvarlarında 45 işgünü yaz stajı uygulamasında eğitim gören ağız ve diş sağlığı teknisyenleri ek atamada Sağlık Bakanlığı'ndan 500 kişilik kontenjan için talepte bulunuyor.

Kaynak:sitemiz mail sistemine gelen basın bülteni

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Gündemi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300